İlköğretim öğretmen adaylarının kişilik özellikleri ile öğrenme stillerinin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between primary teacher candidates and personality features and learning styles
- Tez No: 542264
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İLKAY DOĞAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma; sınıf öğretmeni adaylarının kişilik özellikleri ile öğrenme stilleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modelinin uygulandığı araştırmada, katılımcıların kişilik özelliklerinin düzeylerinin belirlenmesinde Gosling (2003) tarafından geliştirilen ve Atak (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“On- Maddeli Kişilik Ölçeği”, katılımcıların öğrenme stillerini belirlemek amacıyla Türkçe'ye tercüme edilen Kolb'un“Öğrenme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlere ait demografik bilgileri elde etmek için ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Öğretmen Adayları Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ölçme araçları 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında Gazi Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi'ne devam eden sınıf öğretmeni adayı 240 bireye uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların, kişilik özelliklerinin küme dağılımı incelendiğinde; en fazla sorumluluk kümesini, öğrenme stili küme dağılımı incelendiğinde ise görsel ve yansıtma kümesini benimsedikleri saptanmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının belirli kişilik özellikleri ile öğrenme stilleri arasında pozitif ve negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Buna göre sorumluluk gibi kişilik özelliklerinin gelişmişliği bazı öğrenme stillerinin tercih edilme düzeyini artırırken,dışa dönüklük gibi kişilik özellikleri de bazı öğrenme stillerinin tercih edilme düzeyini düşürmektedir.Cinsiyetin ve kişilik özelliklerinin öğrenme stilleri üzerindeki etkisine bakıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define the relationship between primary school teacher candidates' personality characteristics and learning styles to study the effect of teaching candidates gender on personality characteristics and learning styles.In this research in which relational screening model is applied, to determine the level of particapants' personality characteristics“Ten-Item Personality Inventory”which is developed by Gosling in 2003 and adapted to Turkish by Atak in 2013,“Kolb Learning Styles Inventory”, and adopted to Turkish, are used.In order to obtain the demographic information about the teachers who take demographic information about the teachers who take part in this research“Personal Information Form for Teacher Candidates”is used. Evaluation materials are applied to 240 teacher candidates who are studying in Gazi University and Kırıkkale University in the term of 2017-2018 educational year.At the end of the research when the group distribution of personality characteristics is examined it is seen that participants mostly adopt responsibility group, when learning style group distribution is examined it is seen that they mostly adopt visual and reflection group.It is defined that there are both positive and negative effect on the relationship between teacher candidates' main personality characteristics, leanrning styles. According to this, while some personality characteristics enhance the level of choices of some learning styles, some decrease. In the same way learning choices of primary school candidate teachers effect each other in a direct or indirect way.It is occured that there is no significant diffrence when one considers the genders' effect on personel characteristics, learning styles.