İlkokul öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri, yazmaya yönelik tutumları ve yazma kaygıları arasındaki ilişki
The relationship between primary school students' written expression skills, writing attitudes and writing anxiety
  1. Tez No: 542269
  2. Yazar: SEZGİN TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KATRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım beceri düzeylerini, yazmaya yönelik tutumlarını ve yazma kaygılarını çeşitli değişkenler açısından incelemek; yazılı anlatım becerisi, yazmaya yönelik tutum ile yazma kaygısı arasındaki ilişkiyi belirlemek ve sınıf öğretmenlerinin, öğrencilerin yazılı anlatım becerileri ile ilgili görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada; verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Sivas ili merkezindeki ilkokulların dördüncü sınıflarında öğrenim gören ve tabakalı örnekleme yoluyla belirlenen 399 kız ve 411 erkek olmak üzere toplam 810 öğrenciden oluşmaktadır. Ayrıca gönüllü 21 sınıf öğretmeniyle görüşme yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu, Erdoğan (2012) tarafından geliştirilen Yazma Tutum Ölçeği ve Yazılı Anlatımı Değerlendirme İçin Derecelendirilmiş Puanlama Anahtarı, Katrancı ve Temel (2018) tarafından geliştirilen İlkokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik sonuçları, bağımsız gruplar için t-Testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis-H testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Tüm analizlerde bilgisayar destekli istatistik programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin öyküleyici metin yazma becerilerinin orta, bilgilendirici metin yazma becerilerinin düşük düzeyde olduğu; öyküleyici ve bilgilendirici metin yazma becerilerinin ebeveynlerin öğrenim durumuna ve okulun bulunduğu bölgenin sosyoekonomik düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği ancak cinsiyet, günlük tutma durumu ve okunan kitap sayısı değişkenlerinin yazılı anlatım becerisi üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Yazmaya yönelik tutumun öğrencilerin cinsiyetine, ebeveynlerinin öğrenim durumuna, günlük tutma durumuna ve okudukları kitap sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Yazmaya yönelik kaygının öğrencilerin ebeveynlerinin öğrenim durumuna, okudukları kitap sayısına ve okulun bulunduğu bölgenin sosyoekonomik düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; cinsiyetin ve günlük tutma durumunun yazma kaygısı üzerinde etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Öyküleyici ve bilgilendirici metin yazma becerisi arasında anlamlı, pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu; öyküleyici metin yazma becerisi ile yazmaya yönelik tutum ve yazma kaygısı arasında ilişki olmadığı; bilgilendirici metin yazma becerisi ile yazmaya yönelik tutum ve yazma kaygısı arasında ilişki olmadığı; yazmaya yönelik tutum ile yazma kaygısı arasında ise anlamlı düzeyde, ters yönlü ve zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin yazılı anlatım uygulamalarında en çok dikte çalışmalarını kullandıkları, şiir ve öyküleyici metin türünü tercih ettikleri, değerlendirme sürecinde yazılanları okuyarak öğrencilere dönüt verdikleri, yazılı anlatım çalışmalarında yeterli zaman olmaması sebebiyle zorluk yaşadıkları, yazılı anlatım becerilerinin geliştirilmesi için öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırılmasını ve yazma çalışmalarına önem verilmesini önerdikleri; öğrencilerin ise yazılı anlatım becerilerinin orta düzeyde olduğu, yazım kurallarını ve noktalama işaretlerini uygulamada zorluk yaşadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak sınıf öğretmenlerine ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to analyze the level of written expression skills, writing attitude and writing anxiety of fourth graders in terms of several variables; determine the relationship among written expression skills, writing attitudes and writing anxiety; and present the views of primary school teachers on the written expressions skills of the students. In the research, a mixed method was used where quantitative and qualitative research methods were used together to collect, analyze and interpret data. The sample of the research consisted of 810 children, 399 of whom were female and 411 were male. The students were studying in the fourth grade of primary schools in the city center of Sivas, and they were selected using the stratified sampling method. 21 primary school teachers who volunteered to participate in the study were also interviewed. The data collecting tools used in the study were Personal Information Form and Semi-Structured Teacher Interview Form prepared by the researcher, Writing Attitude Scale and Classified Grading Key for Assessing Written Expression developed by Erdogan (2012), and Writing Anxiety Scale for Primary School Students developed by Katranci and Temel (2018). In the analysis of the data, descriptive statistics results, t-Test for independent groups, one-way variance analysis, Kruskal Wallis-H test and Pearson correlation analysis were used. Computer aided statistics programs were utilized in all analyses. The results of the research indicated that the students' narrative writings skills were intermediate, their informative writing skills were low, and their narrative and informative writing skills showed significant differences based on the educational background of their parents and the socioeconomic level of the region where their school was located. However, it was indicated that gender of the students, keeping a diary or the number of books read had no impact on the written expression skills of the students. It was established that writing attitudes showed significant differences based on the gender of the students, the educational background of their parents, keeping a diary and the number of books read. It was demonstrated that writing anxiety of the students showed significant differences based on the educational background of their parents, the number of books read and the socioeconomic level of the region where their school was located; and that their genders and keeping a diary had no impact on the writing anxiety of the students. It was established that there was a significant, positive and intermediate level relationship between narrative and informative writing skills; that there was no relationship between narrative writing skills, and writing attitude and writing anxiety; that there was no relationship between informative writing skills, and writing attitude and writing anxiety; and that there was a significant, negative and weak relationship between writing attitude and writing anxiety. It was also concluded that teachers most frequently use the dictation technique for written expression practices, they prefer poems and narrative texts, they give feedbacks to students by reading the reports written in the assessment period, they have difficulty in written expression practices due to lack of adequate time and they recommend giving importance to writing practices and equipping students with reading habits in order to improve their written expression skills; and that students' written expression skills are intermediate and they have difficulty with writing rules and the use of punctuation marks. Based on the findings of the research, some recommendations were made for primary school teachers and researchers.