Ceza muhakemesinde uzlaştırma
The conciliation in criminal procedure law
  1. Tez No: 542275
  2. Yazar: FİLİZ ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tezimizde ceza muhakemesinde uzlaştırma kurumu güncel gelişmeler ışığında incelenerek uzlaştırma kurumunun amacı, faydası, uzlaştırma kapsamındaki suçların neler olduğu, bu suçlarda soruşturmanın ne şekilde yapılacağı, uzlaştırma yöntemleri açıklanarak uzlaştırma ile ilgili uygulamadaki sorunlar ve uygulanma yöntemlerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Konu ele alınırken öncelikle uzlaştırmanın ceza muhakemesindeki yeri, uzlaştırma kurumunda yapılan son değişiklikler ile bu değişikliklerin uygulamadaki sorunları ve uygulama yöntemleri üzerinde durulmuştur. Uzlaştırma kurumu 6763 sayılı kanun değişikliği ile birlikte ele alınarak yapılan önemli değişikliklere değinilmiş, tezde bu değişikliklerin değerlendirilmesi yapılarak, uzlaştırma kurumunda yapılan düzenlemelerin uygulamada yarattığı olumlu ve olumsuz sonuçlar ortaya konulmuş, uzlaştırmanın uygulanmasının yargının iş yükünü önemli derecede azaltacak bir kurum olduğunun kabulü ile bu kurumun daha etkin uygulanabilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the institution of conciliation in the light of the actual developments and set sight on the evaluation of the conciliation methods and the practice issues by explaining the implementation methods, the crimes in the scope of conciliation and how to investigate this crimes. The topic is handeled primarily by laying weight on the position of the conciliation in the criminal procedure law, the latest changes in the institution of conciliation and the implementation methods and issues. We also examined the institution of conciliation with the law no. 6763 and mentioned the positive and negative effects of the important amendments on the impelementation. Acknowledgedly the conciliation is an institution which decreases the workload of the courts signifcantly, we made some suggestions to use this institution more effectively.