Ceza muhakemesinde uzlaşma
Reconciliation in criminal procedure law
  1. Tez No: 627893
  2. Yazar: PELİN CÖRÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Ceza Muhakemesi Kanunu madde 253 ve devamında düzenlenen uzlaşma; uzlaşma kapsamına giren bir suç nedeniyle, şüpheli veya sanık ile suçtan zarar görenin Ceza Muhakemesi Kanunu ve Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği'ndeki usul ve esaslara göre anlaşmış olmalarını ifade etmektedir. Uzlaştırma ise Cumhuriyet savcısının onayıyla görevlendirilen ve uzlaştırma müzakerelerini yöneten uzlaştırmacı tarafından, taraflar arasındaki uyuşmazlığın bahsi geçen Kanun ve Yönetmelik'teki usul ve esaslara uygun olarak anlaştırılmaları yoluyla uyuşmazlığın giderilmesi sürecidir. Suçtan zarar gören ile şüpheli ya da sanık arasındaki uyuşmazlığın çözümünü hedefleyen uzlaşma, aynı zamanda toplumda barışın sağlanması bakımından da önemli bir kurumdur. Klasik ceza muhakemesinden, temelindeki onarıcı adalet anlayışı nedeniyle farklı olan bu kurum, mağdurun korunmasını amaçlayan bir yapıya sahiptir. Ceza hukuku sistemimizdeki önemi nedeniyle, tezimizde Ceza Muhakemesinde Uzlaşma konusu ele alınmıştır. Tezimiz üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde uzlaşma ile uzlaştırma kavramları, uzlaşmanın düşünsel kökeni ve alternatif uyuşmazlık çözümleri, diğer hukuklarda, bölgesel ve uluslararası belgelerde uzlaşma ve Türk hukukunda uzlaşma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, uzlaşmanın taraflarına ve koşullarına detaylı olarak yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise önce uzlaşmanın soruşturma ve kovuşturma evresindeki ortak hükümlerine yer verilmiş, daha sonra ayrı iki başlık halinde soruşturma ve kovuşturma evresinde uzlaşma usulüne ve sonuçlarına değinilmiştir. Bu çalışmanın amacı, uzlaşma ve uzlaştırmaya ilişkin yasal düzenlemelerin incelenmesi ile doktrinde ve uygulamada tartışmalı konuların irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Reconciliation regulated in Article 253 and the rest in Criminal Procedure Law means, that the suspect or defendant and the victim of a crime due to a crime within the scope of reconciliation have reached agreement with the procedures and principles of the Criminal Procedure Law and the Regulation on Conciliation in Criminal Procedure. Conciliation is the process of settling the dispute by the conciliator who is appointed by the public prosecutor, manages the conciliation negotiations by agreeing the dispute between the parties in accordance with the procedures and principles mentioned Law and Regulation. Reconciliation, which aims to resolve the dispute between the offender and the suspect or defendant, is also an important institution in terms of peace in society. This institution, which differs from classical criminal procedure due to its restorative understanding of justice, has a structure aimed at protecting the victim. Due to its importance in our criminal law system, Reconciliation in Criminal Procedure Law is discussed in our thesis. Our thesis consists of three chapters. In the first chapter, general information about reconciliation and conciliation, intellectual origins of reconciliation and alternative dispute resolution, reconciliation in other laws, regional and international documents and reconciliation in Turkish Law are given. In the second chapter, the parties and the conditions of reconciliation are explained in detail. In the third chapter, firstly the common regulations of reconciliation in the investigation and prosecution phase are mentioned and then the reconciliation procedure and its results in the investigation and prosecution phase are mentioned in two separate titles. The aim of this study is to examine the legal arrangements related to reconciliation and conciliation also to discuss controversial issues in doctrine and practice.