Psikolojik sermaye ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinde işe tutulmanın rolū: Dicle Üniversitesi çalışanları üzerine görgül bir araştırma
The role of employment in the relationship between psychological capital and organizational identification: An empirical study on Dicle University employees
  1. Tez No: 742207
  2. Yazar: JİYAN EMİNE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite çalışanlarında psikolojik sermaye ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinde işe tutulmanın aracılık rolünün olup olmadığını tespit etmektir. Bu nedenle ilk olarak, katılımcıların psikolojik sermaye ve örgütsel özdeşleşme algıları arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Ardından katılımcıların psikolojik sermayeyle örgütsel özdeşleşme algısında işe tutulmanın aracılık rolünün olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Aracılık etkisinin test edilmesinde Baron ve Kenny nedensel adım yaklaşımından yararlanılmıştır. Araştırma verisi Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği, Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği ve İşe Tutulma Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmaya Dicle Üniversitesi'nin farklı birimlerde görev yapan toplam 369 çalışan katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 ve AMOS 21.0 istatistik paket programlarında analiz edilmiştir. Bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi ve aracılık testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda pozitif psikolojik sermaye, örgütsel özdeşleşme ve işe tutulma arasındaki ilişkilerin tamamı pozitif yönlü ve güçlü bulunmuştur. Pozitif psikolojik sermaye, örgütsel özdeşleşme ve bağlanma düzeylerinden birinin artması diğer boyutlarda da anlamlı artışlara neden olmaktadır. Ayrıca pozitif psikolojik sermaye ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkide işe tutulma düzeyinin aracılık etkisi vardır ve bu ilişki anlamlıdır. Bu aracılık, ilişkiyi güçlendirici (aracı) tarzdadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether work engagement has a mediating role in the relationship between psychological capital and organizational identification among university employees. Therefore, firstly, the relationships between the participants' perceptions of psychological capital and organizational identification were determined. Then, it was tried to determine whether there was a mediating role of work engagement in the perception of organizational identification with psychological capital of the participants. The research was carried out in relational screening model. The Baron and Kenny causal step approach was used to test the mediation effect. Research data were collected with Positive Psychological Capital Scale, Organizational Identification Scale and Work Engagement Scale. A total of 369 employees working in different units of Dicle University participated in the research. The obtained data were analyzed in SPSS 21.0 and AMOS 21.0 statistical package programs. Independent groups t-test, ANOVA, Pearson correlation analysis, regression analysis and mediation test were performed. As a result of the research, all the relationships between positive psychological capital, organizational identification and work engagement were found to be positive and strong. An increase in one of the levels of positive psychological capital, organizational identification and work engagement causes significant increases in other dimensions. In addition, the level of work engagement has a mediating effect on the relationship between positive psychological capital and organizational identification levels, and this relationship is significant. This mediation is in a way that strengthens the relationship (mediator).