The contribution of entrepreneurial learning, resilience and recovery to venture success after failures: Two case study examples
Girişimcilik öğrenmesi, güvenliği ve geri kazanımdan sonra girişim başarısının katkısı: İki örnek çalışma örnekleri
- Tez No: 542294
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CEYDA MADEN EYİUSTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçmişte, girişimcilik üzerine yapılan çalışmaların hepsi girişimcilerin başarılı seyahatini araştırıyor. Ancak, girişimcilerin yolculuğunun daha kapsamlı bir anlamını yaratamadığı konusunda girişimcilik başarısızlığı araştırması son zamanlarda başlamıştır. Bu girişimlere rağmen, başarısızlık halen araştırılan bir alan altında kalmaya devam etmekte ve bu nedenle başarısızlığın girişimcilik bağlamındaki deneyimini kavramak hayati önem taşımaktadır. Bu tezin amacı, girişimcilik başarısızlığı konusundaki araştırmaların kapsamlı ve eleştirel bir incelemesini sağlamak ve girişimcilik başarısızlığı fenomeninin organize bir çerçevesini geliştirmektir. Bu tez başarısızlığı girişimlerinde başarısızlık / vazgeçme deneyimi olan girişimciler açısından analiz etmektedir. Açıklayıcı yaklaşımın felsefi konumu kullanılarak, araştırma yöntemi olarak iki vaka çalışması kullanılmıştır. İki girişimcinin başarısızlık hikayeleri analiz edildi ve ardından bulgulardan elde edilen teorik temalar teorik bir modele entegre edildi. Bulgular, başarısızlığın girişimciyi hem duygusal hem de psikolojik olarak etkileyebileceğini gösterdi. Bu bağlamda, esneklik, iş dünyasına ve gelecekteki girişim başarısına yeniden girmede çok önemli bir rol oynamaktadır. Ek olarak, sonuçlar girişimcilerin başarısızlıklardan sonra daha fazla farkında olduklarını ve yeniden ortaya çıkmayı ve toparlanmayı kolaylaştıran farklı öğrenme çıktıları bulduğunu ortaya koydu. Bu çalışma nihayetinde, istenmeyen bir deneyim olmasına rağmen başarısızlığın, sosyal çevre içindeki değerleri ve inançlarını, kişilerarası, kişisel içi ve bağlamsal faktörleri ve kaynaklarını dikkate alarak, önemli bir girişim yaratıcılığına sıçramak için bir temel olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the past, studies on entrepreneurship are all exploring the successful journey of entrepreneurs. However, research on entrepreneurial failure to create a more comprehensive meaning of entrepreneurs' journey has begun recently. Despite these attempts, failure remains a fairly under investigated area and thus it is vital to comprehend the experience of failure in entrepreneurial context. The intention of this thesis is to provide a comprehensive and critical scrutiny of the research on entrepreneurial failure and develop an organized framework of the entrepreneurial failure phenomenon. This thesis analyzes the failure from the standpoint of entrepreneurs who have the experience of failure/abandonment in their venture. Using the philosophical position of explanatory approach, two case studies were used as the research method. Failure stories of two entrepreneurs were analyzed and subsequently, theoretical themes derived from the findings were integrated into a theoretical model. Findings showed that the failure may affect an entrepreneur both emotionally and psychologically. In this context, resilience plays a crucial role in re-entry to business and future venture success. Additionally, results revealed that the entrepreneurs are becoming more self-aware after the failures and they come up with different learning outcomes, which facilitate the re-emergence and recovery. This study ultimately demonstrates how failure, despite being an unwanted experience, can be exploited as a foundation to bounce into a substantial venture creation by tapping into one's values and beliefs, inter-personal, intra-personal and contextual factors and resources within the social environment.