Kemal Tahir'in romanlarında Osmanlı'ya bakış
Percepiton of Ottoman in Kemal Tahir novels
- Tez No: 542302
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Kemal Tahir'in romanlarında Osmanlı olarak nitelendirilen roman kişileri üzerinden yazarın Osmanlı'ya bakışı, Osmanlı algısı ve fikrî seyrindeki değişikliklerin bu bakışta ve algıda bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Yazarın 19 romanından, içerisinde Osmanlı olarak nitelendirilen roman kişileri olduğu tespit edilen 13'ü çalışmada kullanılmış; bu romanlar basım tarihlerine göre değil yazılış sıralarına göre ele alınarak, bahsi geçen fikrî seyrin Osmanlı olarak vasıflandırılan roman kişilerinin inşasında bir değişikliğe yol açıp açmadığı, açtıysa yazarın bu roman kişilerine ideal bir Osmanlı insanı inşa etme ve maziyi biçimlendirme gibi fonksiyonlar yükleyip yüklemediği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, Kemal Tahir's perception of Ottoman on the basis of characters who had been described as Ottoman in his novels, and whether his intellectual process has an effect on this perception has been examined. 13 novels, out of his 19 novels, which include characters described as an Ottoman have been used and studied according to their date of being written rather than of published. Thus, it is intended to demonstrate whether Kemal Tahir's intellectual process caused a change in the construction of characters, and if so, through these changes whether he imposes a function of constructing an idealized Ottoman person and reshaping the past.