Dış ticarette ihracat ve ithalat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
The foreign trade export and import accountingaccounting and one practice
  1. Tez No: 542303
  2. Yazar: SİBEL İZOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küreselleşme ve hızla değişen teknolojik gelişmeler ile ülkelerin ihtiyaçları da değişkenlik göstermeye başlamış, büyüme ve kalkınma hedefleri doğrultusunda dış ticaretin önemi günden güne artmıştır. İşletmeler, işlemlerdeki süreçleri yönetmeye ve maliyetlere önem vermeleri gerekmektedir.“Dış Ticarette İhracat ve İthalat İşlemelerinin Muhasebeleştirilmesi ve Bir Uygulama”çalışması üç ana bölüm ve bir uygulama olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dış ticaretin tanımı, kavramları, türleri, amacı, önemi ve yararları açıklanmıştır. İkinci bölümde ihracatın ve ithalatın tanımı, türleri, rejimleri, gümrük işlemleri ve dış ticarette kullanılan belgeler ile teslim/ödeme şekilleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ihracat ve ithalat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi hususu incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü ise bir dış ticaret uygulamasına yer verilmiştir. Çalışmada dış ticaret işlemlerin muhasebeleştirilmesinde karşılaşılan durumlara ve bu konuda bilgi eksikliği olan işletmelere yol göstermesi amaçlanmıştır. Dış ticarete ilişkin temel kavramlar ele alınarak ihracat ve ithalat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi hususlarına değinilerek, işlemlerin muhasebeleştirilmesinde kullanılabilecek hesap planı ile bu işlemlerle ilgili kayıtların Tek Düzen Hesap Planı'na göre nasıl muhasebeleştirilmesi gerektiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization and rapidly changing technological developments, the needs of countries has started to show variability and the importance of foreign trade has increased day by day in line with growth and development targets. Businesses need to attach importance to managing processes in transactions and costs.“The Foreign Trade Export and Import Accounting Accounting and One Practice”study consists of four parts, namely three main sections and one application. In the first chapter, the definition, concepts, types, aims, advantages and benefits of foreign trade are explained. In the second chapter, definitions of export and imports, types, regimes, customs procedures and documents used in foreign trade and delivery / payment forms are examined. In the third chapter, the accounting of export and import transactions has been examined. The last chapter of the study included a foreign trade application. It is aimed that the study leads to the situations encountered in the accounting of the foreign trade transactions and to the enterprises which have lack of information in this respect. The accounting plan that can be used in the accounting of the transactions and how the records related to these transactions should be accounted according to the Uniform Charts of Accounts have been explained by mentioning the accounting of export and import transactions by taking into consideration the basic concepts related to foreign trade.