Enhancing the gaming experience in head mounted augmented reality devices by expanding the user interaction through a smartphone
Kafaya takılan arttırılmış gerçeklik cihazlarındaki kullanıcı etkileşimini cep telefonu aracılığı ile arttırarak oyun deneyimini iyileştirmek
- Tez No: 542319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLKER BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sosyal medya filtrelerınden tıbbi uygulamalara kadar birçok alanda kullanılan arttırılmış gerçekleklik teknolojisi günümüzün hızla gelişen teknolojilerinden biridir. Diğer bir taraftan, arttırılmış gerçeklik oyunları bu alandaki en popüler uygulamalardandır. Microsoft'un arttırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens piyasadaki ilk ve en yüksek donanıma sahip cihazlardan biridir. Ancak bu özelliklere rağmen çok kısıtlı etkileşim yöntemlerine sahiptir. Özellikle oyun oynamak için bu yöntemler oldukça yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma yeni etkileşim yöntemleri üreterek arttırılmış gerçeklik gözlüklerindeki oyun deneyimini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç ile bir yazılım geliştirme kiti geliştirildi. Geliştirilen bu kit ile kullanıcılar Unity üzerinde geliştirdikleri oyunları cep telefonu ile kontrol edebilme yeteneğine sahip oluyorlar. Böylece HoloLens ile oyun oynarken telefonları uzaktan kumanda olarak kullanabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
From social media filters to medical applications Augmented Reality is rapidly growing technology. On the other hand, AR Gaming one of the most popular application of this field of study. Microsoft's see-through augmented reality headset HoloLens is one of the firt and powerful headset in the market today but it has limited interaction methods especially for gaming. This study deals with the enhance gaming experince in augmented reality devices by creating new interaction methods through a smartphone. We developed a SDK to allow users to share input datas between Unity applications to use a smartphone as remote controller while playing games on HoloLens.