Manyetik alana maruz T/M esaslı bronz kaymalı yatakların sürtünme özelliklerinin incelenmesi
Study of the frictional properties of P/M based the bronze journal bearings exposed to magnetic field
  1. Tez No: 542321
  2. Yazar: ZEKERİYA DABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında manyetik alan, kaymalı yataklar, elektrik motorları ve toz metalurjisi hakkında genel bilgi verildikten sonra elektrik motorlarında oluşan manyetik alanının destek yataklarında oluşan sürtünme kuvvetine etkisinin deneysel incelemesi amaçlanmıştır. Deneylerde kendinden yağlamalı Toz Metalurji (T/M) esaslı kaymalı yataklar ile desteklenmiş mile 15N, 40N, 65N olmak üzere 3 ayrı sabit yükte ve 100, 200, 400, 800, 1200 d/d hızlarda manyetik alan uygulamadan ve uygulayarak testler yapılmıştır. Manyetik alan şiddeti olarak 2,5, 5 ve 7,5 mT olmak üzere üç farklı değer seçilmiştir. Deneyler her yük için ve manyetik alan değerine göre üçer defa tekrarlanarak elde edilen test sonuçlarının aritmetik ortalamaları alınarak grafik halinde tezde verilmiştir. Manyetik alansız testlerde yük ve dönme hızının artması ile genel olarak sürtünme katsayısının arttığı gözlemlenmiştir. Manyetik alan uygulamalı 2,5 mT testlerinde yük ve hızın artmasıyla sürtünme katsayısında artma yönünde dalgalanmalar olduğu görülmüştür. 5 mT için sürtünme katsayısının yük ve hız Değişimine göre çok fazla değişim göstermediği görülmüştür. 7,5 mT için sürtünme katsayısı yük ve hız artışına göre azalma gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Inthisthesis, it is aimed to give an experiment alinvestigation of the effect of the magnetic field generated in the electric motors on the frictionforce in the support journal bearing safter giving general information about magnetic field, journal bearings, electric motors and Powder Metallurgy (P/M). In the experiments, self lubricated journal bearings based Powder Metallurgy (P/M) under with out and with magnetic field were applied at three different statically loads such as 15N, 40N and 65N, at five different shaft speeds such as 100, 200, 400, 800and 1,200 rpm. Three different values of 2.5, 5, and 7.5 mT were selected as the magnitude of the magneticfield. The experiments were carried out three times for each load, speed and the magnetic field value, and the narithmetical averages were taken and obtained test results given in graphical form. It has been observed that the friction coefficientin creases in general with the increase of the load and rotation speed in the magnetic field tests. In magnetic field application, it is seen that there is a fluctuation in frictionco efficient in the increase of load and speed in application of 2.5mT. For the 5 mT, it was seen that the coefficient of friction did not change much compared to the change of load and speed. Friction coefficient for 7.5mT decreases with increasing load and speed.