İş ve meslek danışmanlığı hizmetinin Avrupa Birliği normları ve bazı üye ülke uygulamaları çerçevesinde değerlendirilmesi
Job and vocational consultancy from active labor market policies: Evaluation in the framework of the European Union norms and country applications
- Tez No: 542329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞELALE UŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünya ekonomisinin çözümü en zor ekonomik ve sosyal problemi şüphesiz işsizlik ve istihdam sorunudur. Kuruluşundan itibaren Avrupa Birliği (AB) sosyal politikalara yer vermiş, işsizlik ve istihdam sorunu için üye ülkelerle birlikte ortak stratejiler belirlemiştir. Bu stratejilerde yer alan işgücü piyasası politikalarından biri de aktif işgücü piyasası politikalarıdır. Geleneksel olarak kariyer danışmanlığı olarak adlandırılan iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri ise, aktif işgücü piyasası politikalarının uygulanmasında kullanılan etkili bir araçtır.İş ve meslek danışmanlığı hizmetleri, aktif işgücü piyasası politikaları kapsamında özellikle AB'ne üye ülkeler, hatta AB'ne aday ülkeler için bile, uygulanması gereken bir işe aracılık ve işe yerleştirme hizmeti olarak görülmüştür. Bundan dolayı bu çalışmada öncelikle iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri kavramı tarihsel boyutuyla birlikte ele alınmıştır. AB düzeyinde ve AB'ne aday ülke olan Türkiye'de yasalaşma süreci ve mevcut uygulamalar incelenmiştir. AB Müktesebatına uyum süreci ve iş gücü piyasasındaki mevcut uygulamalar bakımından iş ve meslek danışmanlığı hizmetinin Türkiye açısından önemi vurgulanmış, Türkiye'deki mevcut yasal düzenlemeler incelenmiştir. AB'ne üye bazı ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetinin Türkiye'de daha fazla gelişmesi adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the globalization, the most difficult economic and social problem of the world economy is the problem of unemployment and employment. Since its inception, the European Union (EU) has included social policies and identified common strategies with the member countries for the unemployment and employment problem. One of the labor market policies included in these strategies is active labor market policies. Job and career counseling services, traditionally called career counseling, are an effective tool for implementing active labor market policies. Business and vocational counseling services have been seen as mediation and job placement services in the context of active labor market policies, especially for EU member states and even for EU candidate countries. Therefore, in this study, firstly, the concept of job and vocational counseling services is discussed together with its historical dimension. EU candidate countries and at EU level that the enactment process in Turkey and existing applications are examined. In terms of job and career counseling services available applications in the labor market integration process and emphasized the importance of Turkey to the EU acquis, the current legal regulations in Turkey were examined. Some of the EU member countries in considering job applications and career counseling services in Turkey on behalf of suggestions were made for further development.