Hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliği kültürü algılarının incelenmesi
Investigation of nursing students' perception of patient safety culture
- Tez No: 542338
- Danışmanlar: PROF. DR. REHAT FAİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliği kültürü algılarının incelenmesidir. Araştırmada anket formu modeli kullanılmıştır. Saha araştırması kapsamında elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Anket formu 35 sorudan oluşmaktadır. İlk 12 soru demografik bilgilere yönelik sorulardan ve 23 soru hasta güvenliği konusunu etkileyen özelliklere yönelik sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğini tehdit eden olaylarla karşılaşma durumlarının az olduğu ve karşılaşan öğrencilerin bu durumu değerlendirmede yetersiz oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perception of nursing students' culture of patient safety. Descriptive suvery form was used in the research. The data obtained within the scope of the field research were evaluated. A questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire was created by the researcher. The questionnaire consists of 35 questions. The first 12 questions consisted of questions about demographic information and 23 questions about the characteristics affecting patient safety. Data analysis was done by SPSS 16 package program. Frequency and percentage statistics were used to analyze the data. As a result of the study, it was determined that nursing students were not faced with incidents that threatened patient safety and that the students who encountered it were inadequate to evaluate this situation.