Müzik eğitiminde estetik eleştiri uygulamasına yönelik bir model önerisi
A modal proposal for applying aesthetic criticism in music education
  1. Tez No: 542354
  2. Yazar: İLKER KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA TANSUĞ, PROF. DR. CAHİT KAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırmada müzik eğitiminde estetik eleştiri uygulamasına yönelik bir model önerisi geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmada tarama modelinden yararlanılmış, literatür taraması ile kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Estetik eleştiri, Adorno'nun estetik kuramı bağlamında ele alınmıştır. Adorno'nun estetik kuramının ayrıntılı olarak incelenmesi sonucunda, kuramın temel ilkeleri ölçütler şeklinde düzenlenmiştir. Bu ölçütler müziğin üç temel öğesi olan besteci, biçim ve içerik aşamalarında ele alınmıştır. Estetik eleştiri yapılırken izlenecek yöntem, ayrıntılı soruları da içerecek şekilde modellenmiştir. Bu model kullanılarak; Adnan Saygun'un Birinci Senfoni, İlhan Usmanbaş'ın Kareler ve Bülent Arel'in Stereo Electronic Music No.1 adlı eserlerinin estetik eleştirisi yapılmıştır. Eserler, danışmanlar ve uzman kişilerin de görüşleri alınarak, bestecilerin genel biçem anlayışlarını yansıtacak şekilde seçilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, ortaya konulan modelin estetik eleştiri yapmak için uygun olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, ortaya konulan model ile müzik eserlerinin incelenebileceği; Adorno'nun estetik kuramının incelenmesi sonucunda belirlenen ölçütlerin müzik eserlerinin eleştirisinde kullanılabileceği; eserlerin, estetik ölçütlerle değerlendirildiğinde estetik değerlerinin ortaya konulabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to develop a model proposal for applying aesthetic in music education. Throughout the research, review model is used and with literature review, a theoretical frame is created. The concept of aesthetic criticism is studied in the context of the aesthetic theory of Adorno. After Adorno's aesthetic concept is analyzed deeply, theory's basic principles are arranged according to different criteria. These criteria are discussed according to three key elements of music: composer, form and content. The method that is going to be followed while making aesthetic criticism, is modeled, including the comprehensive questions. By using this model, aesthetic criticism of Adnan Saygun's Birinci Senfoni, İlhan Usmanbas's Kareler and Bülent Arel's Stereo Electronic Music No.1 are made. Works are chosen after consulting advisors and professionals, in order to reflect the general style understandings of the composers. The findings that are gained at the end of the research point out that the model that is analyzed is suitable for aesthetic analysis. Moreover, it is also determined that music works can be analyzed with the model that is argued; standards, which are determined after the analysis of Adorno's aesthetic theory, can be used in criticism of music works; and works, when they are evaluated with aesthetic criteria, can display their aesthetic values.