Çarpımsal hiperhalkalar
Multiplicative hyperrings
- Tez No: 542356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL YEŞİLOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Cebirsel hiperyapılar, klasik cebirsel yapılarla benzerlikler gösterir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde cebirsel hiperyapılar ile ilgili temel tanım ve kavramlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde dağılma ve kuvvetli dağılma özelliğine sahip çarpımsal hiperhalkaların özelliklerinden bahsedilmiştir. Sağdan kuvvetli dağılma özelliğine sahip ideallerin soldan da dağılma özelliğine sahip olma şartları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise 2-yutan ve 2-yutan asalımsı hiperideallerin bazı özellikleri örneklerle açıklanmıştır. Bu hiperideallerin radikalleriyle ilgili teoremler verilmiştir. C-ideallerle ilgili birkaç sonuç verilmiş ve çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Algebraic hyperstructures have similar properties with classical algebraic structures. In this thesis in second chapter definitions of hyperstructures were written down. In third section the properties of strongly distributive multiplicative hyperrings were mentioned. If a hyperring is strongly distributive from right, then we said the conditions for strongly left distributivity. So it is strongly distributive. In fourth section the definitions of 2-absorbing and 2-absorbing primary hyperideals was given with examples. Some theorems were given about their radicals. Some results were given about C-ideals and study was completed.