Sanal gerçeklik ortamlarında kişilerin etkileşim ve izlenme kaygılarının belirlenmesi
Determining people's interaction and audience anxieties in virtual reality environments
  1. Tez No: 542379
  2. Yazar: SEÇKİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı masaüstü sanal gerçeklik ortamlarından birisi olan Second Life uygulamasının bireylerin etkileşim kaygılarına ve izlenme kaygılarına etkisini incelemektir. Araştırma için iki boyuttan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Birinci boyutta sanal ortamın bireylerin etkileşim kaygılarını ne derecede etkilediği incelenmiştir. İkinci boyutta ise bireylerin izlenme kaygılarının etkilenip etkilenmediği incelenmiştir. Bu iki boyuta ek olarak cinsiyet, yaş ve kullanım sıklıkları açısından etkileşim ve izlenme kaygısı seviyelerinin farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kullanıcılar sanal ortamda genellikle etkileşim kaygısı duymamaktadır. İzlenme kaygıları ise etkileşim kaygılarına göre daha yüksek düzeydedir. Cinsiyete göre bakıldığında kullanıcıların hem etkileşim kaygılarında hem de izlenme kaygılarında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Yaş gruplarına göre incelendiğinde ise genellikle yaş arttıkça kaygının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Second Life application, which is one of the desktop virtual reality environments, on the peoples' interaction and audience anxieties. A survey, which consists of two parts, has been prepared for the research. In the first part, in what way the virtual environment affected individuals' interaction anxiety was investigated. In the second part, it was investigated that whether the audience anxiety of the individuals was affected. In addition to these two parts, it was also examined that whether the levels of interaction and audience anxieties differ in terms of gender, age and duration of use. According to the results of the research, users generally do not have much interaction anxiety in the virtual environment. But the audience anxiety is higher than the interaction anxiety. Regarding gender, it was found that there was no significant difference between the genders in both the interaction anxiety and the audience anxiety. When the age groups were examined, it was determined that anxiety level is generally decreased as the age increased.