Alkollü içkiler piyasasında satış faaliyetleri düzeninin idari yaptırımlarla korunması
Maintaining sales operations order i̇n alcoholic beverages market via administrative sanctions
  1. Tez No: 542400
  2. Yazar: LEVENT ÇAĞLANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kamu hizmetinin yerine getirilmesi, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması ve kamu sağlığının korunması işlevlerini gerçekleştirmek için idarenin yaptırım uygulama yetkisine sahip olması zorunludur. Yargı kararına gerek olmadan yasaların verdiği açık yetkiye dayanarak uygulanan idari yaptırımların uygulama alanı, özellikle düzenleyici ve denetleyici kurumların oluşturulması ve bu kurumlara idari yaptırım uygulama yetkisinin verilmesiyle genişlemiştir. Ülkemizde alkollü içkiler piyasasında satış faaliyetlerinin düzenlenmesi için ilgili mevzuatlarda birçok kabahat fiili ve bu kabahatlere karşılık olarak da ağır idari yaptırımlar öngörülmüştür. İdari para cezası ve mülkiyetin kamuya geçirilmesi düzenin sağlanmasında başlıca uygulanan idari yaptırımlardır. Bu yaptırımların önleyici, cezalandırıcı ve caydırıcı niteliklerinin bulunması; öncelikli olarak uygulanmalarına sebep olmakta ve idari yaptırımların genel amacına hizmet etmektedir. İdari para cezası ve mülkiyetin kamuya geçirilmesinin yanı sıra yazılı uyarı, satış belgesi iptali ve internet sitesine erişimin engellenmesi de ilgili kanunlarda uygulanacak yaptırımlar olarak belirtilmiştir. Bu yaptırımların uygulama alanı sınırlı olmakla beraber söz konusu idari yaptırımların uygulanabilmesi için belirli şartların oluşması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to perform the functions of the fulfillment of the public service, ensuring the public order and safety, protecting the public health, it is imperative that the administration have the power to impose sanctions. Execution area of applied administrative sanctions, based on the clear mandate given by the law without the need for judicial decisions, in particular with the creation of independent administrative authorities and empowering them to apply the administrative sanctions, is expanded. To regulate the sales operations in our country, a wide range of misdemeanours and, in response to these misdemeanours, severe administrative sanctions have been enacted. Administrative fines and seizure are primary sanctions to maintain the order. Due to the preventive, punitive and deterrent functions of these sanctions; they are applied primarily and serve the general purpose of administrative sanctions. Apart from the administrative fines and seizure; formal warning, revocation of the sales license, and taking websites off-line are specified by the law as other types of sanctions. Although the effective area of these sanctions is limited, application of administrative sanctions depends on the occurrence of certain conditions.