Avrupa Birliğinde Özel Tüketim Vergisi ve Türkiye'nin uyumu: Alkollü içecekler piyasa örneği
Excise Duty in the European Union and Türkiye's harmonization: Alcoholic beverages market example
- Tez No: 804555
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde yapılan müzakerelerde vergilendirme faslının açılmasının ön koşulu, alkollü içecekler ve tütün fonu ile ilgili özel tüketim vergisi farklılıklarıdır. Bu çalışmada, bir taraftan AB müktesebatının konuyla ilgili hükümleri ile buna karşılık gelen ülkemiz mevzuatı incelenmiştir. 2009 yılında müzakerelerde mutabık kalınan Eylem Planı çerçevesinde 2009-2018 yılları arası uyumlaştırmaya yönelik çabalar ve 2018 yılındaki uyumdan sonra günümüze kadarki durum AB tarafından yayımlanan ilerleme raporları da dikkate alınarak bu çalışma hazırlanmıştır. Çalışmada, Eylem Planı çerçevesinde alınan kararlar sonucunda alkollü içecekler piyasasında AB ile vergi uyumlaştırması sağlanmıştır. Bunun sonucu olarak Türkiye'de rakı tüketiminden viski tüketimine önemli bir kayma olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma esnasında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Muhasebat Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The prerequisite for the opening of the taxation chapter in the negotiations held in the process of harmonization with the European Union is the differences in the excise duty related to the alcoholic beverages and tobacco fund. In this study, the relevant provisions of the EU acquis and the corresponding legislation of our country were examined. This study has been prepared within the framework of the Action Plan agreed in the negotiations in 2009 as well as the progress reports published by the EU, taking into account the efforts for harmonization between the years 2009-2018 and the situation after the harmonization in 2018. In the study, tax compliance with the EU was achieved in the alcoholic beverages market as a result of the decisions taken within the framework of the Action Plan. As a result, it has been observed that there is a significant shift from raki consumption to whiskey consumption in Türkiye. During this study, the data of the Turkish Revenue Administration, the Directorate General of Public Accounts, the Department of Tobacco and Alcohol, and the Turkish Statistical Institute were used.