Makyavelizm ve dindarlık ilişkisi
The relationship between Machiavellism and religiosity
- Tez No: 542443
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET IŞIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Makyavelizm ve dindarlık ilişkisini ele almaktadır ve dinin, insanlar arası ilişkilerde yer alabilecek makyavelist davranışlar üzerindeki azaltıcı etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada ilk olarak, hedefe ulaşmak için her yolun mubah görülmesi anlayışı olan Makyavelizm'in fikir babası olarak kabul edilen Niccolo Machiavelli'nin hayatı, felsefesi, dine yaklaşımına yer verilmiştir. Daha sonra ise Makyavelizm kavramının tanımı, özellikleri ve ahlâk ve kişilik ile ilişkisi kapsamlı bir şekilde izah edilmeye çalışılmıştır. Bunun yanında din, dindarlık, dindarlığın boyutları, dinin ahlâk, kişilik ve makyavelizm ile olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. Son olarak makyavelist kişilik ölçeği ve dindarlık ölçeğinden oluşan bir anket vasıtasıyla Makyavelizm ve dindarlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Ankette ayrıca demografik özellikler de yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the relationship between machiavellism and religiosity, and aims to address the reducing effect of religion on machiavellist bahaviors among the relations of human beings. First, we present the life, philosophy, and religion perception of Niccolo Machiavelli who is accepted as the originator of Machiavellism which is a perception referring to every way which exploits others is licit. Afterwards, we discuss the definition, characteristics, and the relationships of Machiavellism with morality and personality in detail. Also, the research has focused on religion, religiosity, the dimensions of religiosity, and the relationship of religion with morality, personality, and Machiavellism. Finally, the study has examined the relationship between Machiavellism and religiosity via a survey consisting of Machiavellinism Scale and Religiosity Scale. Survey also includes demographic features.