Örgütsel politika algısının beş örgütsel davranış değişkeni ve Makyavelizm ile olan ilişkisi
The Relation of organizational politics perception with five organizational behavior variable and Machiavellianism
  1. Tez No: 81139
  2. Yazar: ERCÜMENT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kişilerin ya da grupların çıkarlarını güçlendirmek ve korumak için insanlar tarafından yapılan maksatlı etkileme davranışları olarak tanımlanan örgütsel politika, örgütlerin kaçınılmaz bir parçasıdır, örgütsel politikanın önemli bir yönü politik davranışların 'algılanması' dır. Bu algılama olmadan örgütsel politikadan bahsedilemez. Örgütsel Politika Algısının, 'işe kendini verme', 'işe bağlı endişe' ve 'iş tatmini' gibi örgütsel davranışları etkilediği iddia edilmiştir (Gandz & Murray, 1980; Ferris & Kacmar, 1992). Ayrıca, bir kişilik özelliği olan 'makyavelizm* in, örgütü politik olarak algılamak ile ilişkisi olduğu varsayılmıştır (Ferris & Kacmar, 1992; Hellriegel ve ark., 1992). Bu araştırmada, örgütsel Politika Algısının, örgütsel davranış değişkenlerinden olan örgüte Bağlılık, İş Tatmini, İşe Kendini Verme, İşe Bağlı Endişe ve İşten Ayrılma Niyeti ile olan ilişkisi ve bu ilişkilere Makyavelizmin yaptığı etki araştırılmıştır. örgütsel Politika Algısı, Makyavelizm ile ve İşe Kendini Verme hariç, diğer örgütsel davranış değişkenleriyle anlamlı bir şekilde ilişkilidir. örgütsel Politika Algısının örgüte Bağlılık ve İşe Bağlı Endişedeki değişkenliğe anlamlı bir katkısı olduğu bulunmuştur, örgütsel Politika Algısının İş Tatminine anlamlı bir katkısının olması ise Makyavelizmin etkisi ile mümkün olmuştur. Örgütsel Politika Algısının İşe Kendini Verme ve İşten Ayrılma Niyetini açıklamadaki gücü anlamlı değildir. Demografik değişkenlerden sadece yaş, Örgütsel Politika Algısındaki değişkenliği anlamlı bir şekilde açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational politics, which is defined as intentional acts of influence carried out by people to enhance or protect the self interest of individuals or groups, is an unavoidable part of organizations. An important aspect of organizational politics is the 'perception' of political behavior without which organizational politics can not be mentioned. It is claimed that Perception of Organizational Politics influence organizational behaviors such as job involvement, job induced anxiety and job satisfaction (Gandz & Murray, 1980; Ferris & Kacmar, 1992). Besides, it is assumed that personality characteristics, such as 'machiavellianism' is related to perceive the organization as political (Ferris & Kacmar, 1992; Hellriegel et. al., 1992). In this research, the relation between Perception of Organizational Politics and organizational behavior variables of Organizational Commitment, Job Satisfaction, Job Involvment, Job Induced Anxiety, Intention to Turnover and the effect of Machiavellianism to these relations were tested. Perception of Organizational Politics is correlated significantly with Machiavellianism and organizational behavior variables except Job Involvment. It was found that Perception of Organizational Politics has significant contribution to variances in Organizational Commitment and Job Induced Anxiety. Significant level of contribution of Perception of Organizational Politics to Job Satisfaction is available with the effect of Machiavellianism. Explanatory power of Perception of Organizational Politics in explaining Job Involvement and Intention to Turnover is not significant. Only the demographic variable of age significantly explains the variances in Perception of Organizational Politics. Ill