Halkla ilişkilerde etik performans
- Tez No: 52617
- Danışmanlar: PROF.DR. M. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Halkla İlişkiler sosyal bk bilim olduğundan kesin tammıımıy^>ılnıasızQrduar.Sosyal kavramlar ait olduğu kültür halasının sosyo-ekonomikş^rüanndanetküeııeıdc içerik kazanırlar.Söz konusu kavramlar dîgerkavramlamafu^ioer^^ bilimsel verilerle tanımlanmaya çalışılıryjenellikle indirgemeci bir yaklaşımla evreııseUe$tirilirler.Bu şekilde içerik kazanan kavramlar hakim zihniyetin anlayışına uygun bir Halkla İlişkiler kavramı da geçerli olan sistemin dünya görüşünün bir araç kavramı olarak amaca yönelik bir görev İra ettiği söylenebilir.Böyle bir kanaatin doğru oîup-olmamasının tesbMjbu kavramın evrensel etik değerlerle test edilmesi ile açıklık kazanabilinEvrensel etik değeriermsanlıktarimndengCmümüze süzülerek dinlerde ortak olan değerlerdirBu değerler ışığmda Halkla İlişkiler kavramı ve bilimine -İnsanlığın evrim(ilerleme),büyümeJgelişme gibi modernizmin anahtar kavramlarının -Kapitalistin geniş halk kitlelerini nıan^îüle etmek amacına yönelik olduğu, -Çıkar ilişkismm kurumlaşarak sermaye ve örgütlü grup lehine kuUanılmasına yardımcı olduğu, -Kullanılan teknik ve yönternlerde kültür ve töre aynnu yapmadan her kesime“aynı”şekilde vaklastı&u. -Evrensel etik değerlere pek fazla itibar etmediği, zaman zaman samimi olduğundan -Makyavelist ve pragmatist bir yol Meyerek her türlü değeri loıllanabüeceği kanaatine varılmıştır. -Tüm bunkn yaparken de“halk adına”“halkla birlikte”davrandığı kanaatim uyandırarak kMeleıeyönverdiğijnojlerniznti devamına yardımcı olduğu kanaati hasü olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a social science,Public Relation is difficult to explain. Social concepts get a meaning from where they belong to cultural area s socio-economic conditains.These concepts are also effected from other concepts meanings and they arc tried to be definable with scientific datum and with reducible appoach they became universal.These concepts which got an implicit in this way,can keep on going in accord with the dominating mind. It can be said that the point of view of the system valid in the coccpt of Public Relations fulfills a duty which is aimed at as a means of concept The detennination of such an opinion as true or false,can be clarified by testing this concept with universal ethic values.Universal ethic values are the values which have come throgh the history of humanity to our day, accepted by everyone and are common in every culture and religion. When looked to the science and concept of Human Resources through the light of these values: -Humanity has contributed to the settlemet of the key concepts of modernism such as ecolution,improvemenl and development. -Capitalist is directed towards the aim of manipulating large masses of people. -The opportunist behaviour being institutionalized and has helped to be used in the javour of the owner of the capital and an orgazed group. -The tecnigues and methods that has existed and has been used in Public Affairs Science approached every section,class in society in the same way without making discriminations in cultures and customs. -Public Affairs science does not rely too much upon universal ethic values.This has been so because it wanto to create an image upon people that it lias some relations with these values. -By following a way or a route which is machiavelion and pragmatic>Public Affairs science ieaches the conclusion that it can make use of every value in itself. -While performing all these things that has been mentioned above,Public Affairs science has showed that it has worked together with them Public Affairs science has the influence upon people and it has the conclusion that this science by partly conributing to modernism and from time to time by restoring it has helped a great deal to the contiruation of modernism itsel£