Hitit belgelerine göre devletlerarası mütekabiliyet
Inter-state reciprocity according to Hittite documents
  1. Tez No: 542458
  2. Yazar: CANER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Hitit belgelerine göre devletlerarası mütekabiliyet konusu araştırılmıştır. Bu çalışmayı üç bölümde incelemeye çalıştık. Çalışmanın birinci bölümünde mütekabiliyet ilkesi ile uluslararası ilişkilerde diplomasinin önemi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Hitit siyasi tarihi ile Hitit krallığının yaptığı antlaşmalar, mektuplaşmalar ve krallıklar arası evlilikler hakkında bilgiler aktarılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde de Hitit yazılı belgelerine göre, Hitit Devleti ile diğer krallıklar arasında mütekabiliyet esasına dayalı olarak yapılan antlaşmalar belirtilmiştir. Daha sonra ise bu antlaşmaların transkripsiyon ve tercümeleri verilerek, antlaşmalarda geçen mütekabiliyet esasına uygun olan ifadeler, tarafların antlaşmalardan beklentileri ile antlaşmaların hazırlanmasında izlenen diplomasi kuralları yorumlanmıştır. Sonuç olarak, Hitit siyasi metinleri içerisinde önemli bir rol oynayan antlaşma metinlerinden bir kısmının, dönemin güçlü krallıkları ile mütekabiliyet esasına bağlı ve eşitlik temelinde yapılmış antlaşmalar olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca Hitit krallığının güçlü ülkelerle yaptığı eşitlik esasına dayalı bu antlaşmaların, onların güçlerine katkı sağladıkları düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, inter-state reciprocity was investigated according to the Hittite documents. We tried to examine this study in three sections. In the first part of the study, the principle of reciprocity and the importance of diplomacy in international relations are given. In the second part, Hittite political history and treaties made by the Hittite kingdom, correspondences and marriages between kingdoms are explained. In the third part of the study, according to the Hittite written documents, the agreements made on the basis of reciprocity between the Hittite State and other kingdoms are mentioned. Then, the transcriptions and translations of these treaties were given and the statements in accordance with the reciprocity principles in the treaties, the expectations of the parties from the treaties and the diplomatic rules in the preparation of the treaties were interpreted. As a result, it is understood that some of the treaty texts, which play an important role in Hittite political texts, are based on the principle of reciprocity and equality with the powerful kingdoms of the period. Moreover, it was thought that these treaties, based on the equality principle, of the Hittite kingdom with the powerful countries, contributed to their power.