9-11 yaş grubu çocukların bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve öz saygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between cognitive emotion regulation strategies and self-esteem levels of 9-11 age children
- Tez No: 542471
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmanın amacı; 9-11 yaş grubu öğrencilerde bilişsel duygu düzenleme stratejileri, özsaygı ve çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, okul türü, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda ilgili yaş grubunun bilişsel duygu düzenleme stratejilerini belirleyebilmek için Garnefski ve arkadaşlarının (2007) geliştirdiği“Cognitive Emotion Regulation Questionnaire-k (CERQ-k)”,“Bilişsel Duygu Düzenleme Çocuk Formunun (BDD-Tç)”Türk dili ve kültürüne uyarlanması sağlanmıştır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Ankara ili Polatlı ilçesinde bulunan özel ve devlet okullarına devam eden 9-11 yaş grubundaki öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklem grubu Ankara İli Polatlı İlçesinde devlet ve özel okullarına devam eden 9-11 yaş grubunda bulunan 558'i kız, 619'u erkek olmak üzere toplam 1177 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmanın veri analizleri SPSS ve LISREL programları kullanılarak yapılmıştır. Bilişsel duygu düzenleme Türkçe çocuk formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), madde toplam korelasyon analizi ve Cronbach α değerlerinin incelenmesi ve test-tekrar test yöntemi ile sağlanmıştır. Değişkenler, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve özsaygı arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi için, Sperman's RHO analizi kullanılmış, iki kategorili bağımsız değişkenlerin incelenmesinde t- testi, ikiden fazla kategorili bağımsız değişkenlerin incelenmesinde ise varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Anlamlı çıkan ANOVA sonuçlarının ilişkili olduğu grupları belirlemek amacıyla ise Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between cognitive emotion regulation strategies, self-esteem and various variables (gender, age, type of school, mother education status, and father's educational status) in 9-11 age group students. In this context, reliability and validity of The Turkish version of Cognitive Emotion Regulation Questionnaire Kids Version (CERQ-k) was examined. The descriptive survey model and correlational survey model was used for the present research. The study was carried out during 2017-2018 academic years with 9-11 aged groups students who attending the elementary and secondary school classes in Polatlı district of Ankara province. The participants of the research consisting of 1177( 558 girls and 619 boys) student were selected randomly from public and private elementary and secondary school affiliated to the Ministry of Education in Polatlı. SPSS and LISREL was used for analyzing the data. The independent samples t test was used for independent variables which are dichotomously scored; and ANOVA for polytomous scored independent variables. For the significant results of ANOVA, in order to find which groups differ significantly Tukey test was used.