Gümrük kabahatleri
Customs misdemeanors
  1. Tez No: 562337
  2. Yazar: UĞUR CEM TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
İnsanların toplum halinde yaşamaları neticesinde toplum düzeni kavramı hâsıl olmuştur. Toplum düzeninin sağlıklı olarak sürmesi için bir takım kurallar ön görülmüştür. Bu kurallar içinde hukuk normları da yer almaktadır Bu normlara riayet edilmemesi halinde ise kamu gücüyle yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırımlardan bir grubunu ise idari yaptırımlar oluşturmaktadır. İdare, üstlendiği genel güvenlik, genel sağlık ve kamu esenliği kavramlarını barındıran kamu düzenini sağlama görevi neticesinde idari yaptırım uygulama yetkisine haizdir. Kamu düzeni bünyesinde rekabet düzeni, imar düzeni gibi alt başlıkları taşır. Bu başlıklardan biri olarak değerlendirilen gümrük düzeni kavramının korunması için ön görülen gümrük kabahatleri çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Kabahatler neticesinde uygulanacak idari yaptırımlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından (Bendenoun v. Fransa Kararı) suç isnadı olarak nitelendirilmiş ve ceza hukuku temel ilkelerinin idari yaptırımlar için de uygulanacağı kabul edilmiştir. Uygulanacak idari yaptırımların temel hak ve özgürlükler üzerinde sınırlayıcı ve zorlayıcı etkilere sahiptir. Bu bağlamda idari yaptırımların hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilmesi bakımından hukuka uygunluğu önem taşımaktadır. Çalışmamızda idari işlem olarak tesis edilen idari yaptırımların hukuka uygunluğu idari işlem teorisi veçhesinden değerlendirilecektir. Kabahatler genel teorisi pozitif hukukumuzda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile düzenlenmektedir. Kabahat fiillerini suç olmaktan çıkarma eğilimi pozitif hukukumuzda etkisini gösterse de tam olarak 5237 sayılı Kanun ile hayata geçirilmiştir. Gümrük kabahatleri de benzer bir süreç yaşamıştır. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ile kaçakçılık suç ve kabahatleri düzenlenmişti, gümrük kabahatleri 6455 sayılı Kanun ile 4458 sayılı Gümrük Kanununa aktarılmıştır. Çalışmamızda gümrük kabahatleri bu pozitif düzenlemeler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çalışmada gümrük kabahatleri anlamında bu düzenlemelerin bir uyum içerisinde olmadığı aksine bir yarış halinde olduğu görülmüş ve gümrük kabahatleri tüm yönleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of people living in society, the continuity of the social order has brought a number of rules. In case of failure to comply with the legal norms contained in these rules, sanctions are imposed by public power. One of these sanctions is administrative sanctions. The administration has the authority to impose administrative sanctions as a result of the duty of providing public order that embraces the concepts of general security, general health and public welfare. Within the framework of public order, it carries sub-headings such as competition order and zoning scheme. One of these titles is considered as one of the title of the customs order to protect the concept of customs misdemeanors constitute the basis of our study. The administrative sanctions to be applied as a result of the misdemeanors were considered as criminal offenses by the European Court of Human Rights (Judgment of Bendenoun v. France) and it was accepted that the fundamental principles of criminal law would be applied for administrative sanctions. Considering the effects of the administrative sanctions to be applied on fundamental rights and freedoms, the compliance with the law is important for the realization of the principle of the rule of law. The legal compliance of the administrative sanctions established as administrative procedures will be evaluated from the standpoint of administrative action theory in our essay. The general theory of misdemeanors is regulated in Turkish Positive Law by the Turkish Penal Code and the Criminal Law. Although the tendency to decriminalization of misdemeanor offensesshows its effect in our positive law, it has been implemented in full by Law No. 5237. Customs misdemeanors also experienced a similar process. With the anti-trafficking Law No. 5607 smuggling crimes and misdeeds was held, the Customs Law No. 4458 numbered with the misdemeanor 6455 transferred the Customs Act. In our essay, customs misdemeanors are evaluated according to these positive regulations. In the study, it is seen that these regulations are not in harmony in the sense of the customs misdemeanors unlike this; they are in a race and the customs misdemeanors are evaluated in all aspects.