Corner effects in deep excavations
Derin kazılarda köşe etkileri
  1. Tez No: 542489
  2. Yazar: MERT GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İstinat yapılarında kullanılan ankrajların boylarının doğru şekilde hesaplanabilmesi istinat yapılarının tasarımında önemli rol oynamaktadır. Ankraj boylarının belirlenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri de aktif kayma yüzeyleri ve aktif kayma yüzeyi dış sınırlarıdır. Bunun nedeni ankraj kapasitesinin hesaplanan değerlere ulaşılması için ankraj köklerinin hareketsiz zemine yerleştirilmesi gerekliliğidir. Aktif kayma yüzeylerinin dış sınırını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. İksa yapılarının köşe bölgeleri bu faktörlerin en önemlilerinden biridir. Düzlem şekil değiştirme şartları göz önüne alınarak yapılan modellemeler, iksa yapılarının köşe bölgelerinde oluşması muhtemel aktif kayma yüzeylerinin doğru tanımlanmasına yeterli gelmemektedir. Bu yetersizlik göz önüne alınarak, iksa yapılarındaki köşe bölgelerinin aktif kayma kaması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda, komşu iksa duvarlarının oluşturduğu köşelerin açılarının, köşeden olan uzaklığın ve kohezyonsuz zeminin sıkılığından kaynaklı olarak değişen içsel sürtünme açısı ve dilatasyon açısının aktif kayma yüzeyi dış sınırı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda, sonlu elemanlar yöntemi paket programı Plaxis 3D kullanılarak çeşitli nümerik modeller oluşturulmuştur. Bunun öncesinde, oluşturulan modellere ait parametrelerin belirlenebilmesi ve modellerin doğruluğunun tespit edilmesi gerekmiştir. Bu amaç doğrultusunda, nümerik modellerin doğrulanması için TUBITAK Proje No:114M329 kapsamında yapılan küçük ölçekli istinat duvarı modeli deneyleri Plaxis 3D programında modellenmiştir. Küçük ölçekli istinat duvarı modelinin fiziksel ve nümerik model sonuçları karşılaştırılmış ve belirlenen parametrelerin kullanıldığı nümerik modellerin test sonuçlarıyla uyumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Son adım olarak doğruluğu ortaya konmuş model özellikleri baz alınarak gerekli modeller oluşturulmuş ve aktif kayma yüzeyi dış sınırına etki edecek değişkenlerin etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The precise calculation of the anchorage free length used in retaining structures plays a crucial role in the design of such structures. The most important factors to be considered while determining the free length of the anchorages are the slip surfaces and their respective outer boundaries. The reason for that is to reach the calculated anchorage capacities, the roots of the anchorages must be installed in inert soil. There are a lot of factors which influence the outer boundaries of the slip surfaces. The corners in retaining structures are one of the most important of these factors. Models based on plain-strain are not adequate to determine possible active slip surfaces at the corners or at locations close to the corner. Taking this inadequacy into consideration, the effects of corners in retaining structures on active slip surfaces are researched. In this context, how corners between two adjacent retaining walls, the distance from the said corner and the variation of internal friction angle and dilatation angle depending on the relative density affect the outer boundary of the slip surface is researched. For this research, numerical models are created by using a finite element modelling program called Plaxis 3D. But before that, to determine the parameters of the models and verify the accuracy of the models, small-scale retaining wall models carried out within the scope of TUBITAK Project No:114M329 are modelled using Plaxis 3D. The results from the small-scale retaining wall models and the results of their respective numerical models are compared and it is seen that the predetermined parameters match with the results obtained from the numerical model test. Lastly, verified model specifications are used in creating the necessary models and the effects of the variables influencing the outer boundary of the slip surface are shown.