HPLC ile enoksolon-benzokain-klorheksidin'in ayrılması ve tayini
Determination and determination of enoxolon-benzocain-chlorhexidine by HPLC
  1. Tez No: 542518
  2. Yazar: CUMHUR ÖKÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antiseptik etkili klorheksidini, antienflamatuar etkili enoksolonu ve lokal etkili benzokaini bir arada içeren ve bu içeriğiyle ağız-boğaz bölgesindeki lokal irritasyonlara bağlı rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olarak kullanılan Anzibel pastillerin maliyet, iş yükü ve zaman açısından daha ekonomik olması nedeniyle miktar tayini analizinin tek bir HPLC yöntemi geliştirilerek, gerekli validasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Analizlerde 25°C 'de ACE 5 C18 4.6 x 150 mm, 5mm kolon, 250nm'de dalga boyunda 0.01 M KH2PO4 'ın fosforik asit ile pH 3.0± 0.05'e ayarlanmış tampon çözeltisi ve asetonitril kullanılmıştır. Piklerin saflıkları PDA cihazda açı ve eşik değerleri kontrol edilerek kanıtlanmıştır. Cihazda oluşabilecek küçük çaptaki kolon sıcaklığı değişimi, akış hızı değişimi ve gradient program değişikliklerinin yöntemi etkilemediği güvenilirlik çalışması ile kontrol edilmiştir. Yapılan çalışmalarda test ve standart çözeltisinin 48 saat boyunca stabil olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anzibel pastilles are used in the treatment of the diseases related to the local irritation in oropharyngeal area with the antiseptic effect of a chlorhexidine, antiinflammatory effect of an enoxolone and locally anesthetizing effect of benzocaine. Because of economic reasons such as cost, workload and time, a new simultaneous HPLC method has been developed for the quantitative analysis of anzibel pastilles and the validation studies have been completed. Analysis were performed at 25°C by using ACE 5 C18 4.6 x 150 mm, 5 mm column, mobile phase consisted of a mixture of 0.01 M KH2PO4 / H3PO4 buffer (pH = 3.0± 0.05) and acetonitrile and PDA dedector set at 250 nm. The purities of the peaks were proved with the control of the angle and threshold values at PDA dedector. Small changes at column temperature, rate flow and gradient programme did not effect the method and this was controlled with the help of the reliability studies. Test and standard solutions were observed to be stabil for 48 hours.