Renal arter stenozlu vakaların etiyolojik değerlendirilmesi
Ethological evaluation of patients with renal artery stenosis
  1. Tez No: 542540
  2. Yazar: İSTEMİ SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TRABULUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Renal arter stenozu (RAS); renovasküler hastalıklar başlığı altında değerlendirilen ve birçok hastalığın etiyolojide yer aldığı bir klinik tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. 2016'da M.Peng ve arkadaşlarının yaptığı çalışma, 1999-2014 yılları arasında hipertansiyon polikliniğinde takip edilmiş olan 2047 RAS tanılı hasta retrospektif olarak incelenmiş; 40 yaş ve altındaki en sık sebebin, %60.5 ile Takayasu Arteriti , 40 yaş üzerinde ise %94.7 ile ateroskleroz olduğu görülmüştür. Çalışmamızda hastaların %71.6'sında ateroskleroza sekonder RAS mevcuttur. Eric L Wallace ve arkadaşlarının yapmış olduğu, 2016 yılındaki çalışmada stent sonrası prognoz değerlendirilmiştir. Ölüm sebeplerinin %52.9 ile kardiyovasküler sebepler olduğu görülmüş; 5. yıldaki mortalite işlem sonrasında %24.2, 7. yılda %33.7'dir. Çalışmamızın temel amacı renal arter stenozu sebebiyle polikliniğimizde takip edilen olguların etiyolojilerini ve mortaliteyi ortaya koymak; klinik ve radyolojik özelliklerini tanımlamak ve tedavi ve prognozlarını araştırmaktır. Çalışmanın ikinci bir amacı ise herhangi bir etiyolojik sebebe dayandırılamayan izole renal arter stenozu olgularının Takayasu arteriti ile ilişkilerini araştırmaktır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nefroloji Polikliniğine Ocak 1996 - Ocak 2018 tarihleri arasında kayıtlı 17427 (8800E/ 8627K) hasta arasından renal arter stenozu tanısıyla takipli 134 (70E/ 64K) hasta incelenmiştir. Mortalite oranı, çalışmamızda toplamda 16 hasta (12 E, 4 K) ile %14.6; çalışmadan çıkarılmak durumunda kalan ve ölüm bilgisine ulaşılan 5 hasta da ilave edilerek hesaplandığında ise %15.7 olmuştur. Erkeklerin 6'sı miyokard enfarktüsü, 2'si sepsis, 4'ü serebrovasküler olay nedeniyle; kadınların ise 2'si serebrovasküler olay, 2'si ise miyokard enfarktüsü sebebiyle ölmüştür. İleri yaş, tanı anı kötü renal fonksiyon ve böbrek boyutlarının küçük olması anlamlı, kötü prognositik faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Renal artery stenosis (RAS) is a condition that is categorised under the renovascular diseases and a clinical table that has many other diseases in its aetiology. In a 2016 study by M. Peng et al., 2047 patients diagnosed with RAS, that had been followed up in hypertension polyclinic between 1999 and 2014, are retrospectively studied. The most common underlying reasons are found to be Takayasu's Arteritis (60.5%) for those that are 40 and below of age and atherosclerosis (94.7%) for those above 40. In this study, 71.6% of all patients are found to have RAS secondary to atherosclerosis. In the 2016 study by Eric L. Wallace et al., prognosis following stent is determined. It was found that the 52.9% of mortis causa were cardiovascular causes; after the procedures mortality rate is 24.2% in the fifth year and 33.7% in the seventh year. Main objective of this study is to determine the aetiology and mortality of the cases that had been followed up due to their renal artery stenosis in our polyclinic, to identify their clinical and radiological features and to explore the treatment and prognosis. The secondary objective of this study is to examine the relation between the isolated renal artery stenosis cases that cannot be associated with any aetiological causes and Takayasu's Arteritis. Among 17427 patients (8800 M/8627 F) registered to Cerrahpaşa Medical Faculty Nephrology Polyclinic between January 1996 – January 2018, 134 patients (70 M/64 F) diagnosed with renal artery stenosis have been studied. Total mortality rate in this study is 14.6% with 16 patients (12 M, 4 F). When those five patients who needed to be eliminated from the study and whose mortality information later received are included as well, the rate goes up to 15.7%. Among the male patients, six died due to myocardial infarction, two due to sepsis and four due to cerebrovascular diseases, while among the female patients two died due to cerebrovascular diseases and two due to myocardial infarction. Advanced age, insufficient renal function at the moment of diagnosis and kidneys being smaller in size are meaningful, poor prognostic factors.