Hatay'da yayılış gösteren bazı endemik Centaurea L. (asteraceae) türlerinin autekolojik açıdan araştırılması
An autecological investigation on some endemic Centaurea L. (asteraceae) spread in Hatay-Turkey
- Tez No: 542612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada bazı endemik Centaurea türlerinin (Centaurea arifolia Boiss., Centaurea foliosa Boiss. & Kotschy, Centaurea antiochia Boiss. var. antiochia, Centaurea lycopifolia Boiss. & Kotschy, Centaurea ptosimopampa Hayek ve Centaurea haradjianii Wagenitz) Hatay'da yayılış gösterdiği habitatların bazı özellikleri (biyoklimatolojik, edafik, topografik, biyotik vb), 2013-2014 yılları arasında araştırılmıştır. Bitki ve toprak örnekleri, sadece Hatay ilinin içerisindeki yayılma alanlarından toplanmıştır. Toprak dokusu, yapısı ve pH, elektriksel iletkenlik (EC), doygunluk, tuzluluk, organik madde, CaCO3 gibi diğer fiziksel ve kimyasal özellikler çeşitli analizler kullanılarak belirlenmiştir. Deneysel uygulamalar sırasında spektrofotometre, alev fotometre, kalsimetre ve ICP cihazları gibi ekipmanlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some proporties of habitat of some endemic Centaurea species (Centaurea arifolia Boiss., Centaurea foliosa Boiss. & Kotschy, Centaurea antiochia Boiss. var. antiochia, Centaurea lycopifolia Boiss. & Kotschy, Centaurea ptosimopampa Hayek and Centaurea haradjianii Wagenitz) which spread in Hatay (bioclimatic, edaphic, topographic, biotic, etc.) were investigated between the years 2013-2014. Plant and soil samples were collected only within the spreading areas in Hatay Province. Soil texture, structure and pH, electrical conductivity (EC), saturation, salinity, organic materials, CaCO3 and other physical and chemical proporties were identified using various analysis. During experimental applications some equipments such as spectrophotometer, flame photometer, calcimeter and ICP devices were used.