Sıçan prostat kanseri üzerinde lidocaine'in rolü: Hücre kinetikleri ve lateral hareketlilik
The role of lidocaine on the rat prostate cancer: Cell kinetics and lateral motility
- Tez No: 542579
- Danışmanlar: PROF. SEYHAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Prostat kanseri; erkeklerde ilerleyen yaş ile birlikte görülme sıklığı artan, kanserle ilişkili ölümlerde dünyada ve ülkemizde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan, yaygın ve ölümcül bir kanser tipidir. Prostat kanserinden kaynaklanan ölümler primer tümörden çok metastazdan kaynaklanmaktadır. Prostat, meme ve kolon kanseri hücrelerinin migrasyon ve invazyonu sırasında, voltaj kapılı sodyum kanallarının (VGSC) ekpresyon düzeylerinin artması, yeni metastatik bir hedef olarak önerilmelerine neden olmuştur. Hücre membranında bulunan bu VGSC'lerin bloke edilmesi ile metastatik ilerlemenin önüne geçilebileceği pek çok çalışma ile ortaya konmuştur. VGSC ekspresyonunun prostat kanserinin metastatik süreci üzerinde hızlandırıcı bir etkiye sahip olması, hastalığın teşhis ve tedavisinde potansiyel bir markır olabileceğini göstermiştir. Dolayısıyla, metastaz mekanizmalarını anlamak ve bu mekanizmalar üzerinde etkili olacak ajanların incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmada, VGSC blokeri olan ve klinikte lokal anestezik olarak kullanılan Lidocaine'in (LDC), Dunning sıçan prostat kanser modeli hücre soylarından yüksek metastatik Mat-LyLu ve düşük metastatik AT-2 hücrelerinin hücre kinetikleri ile in vitro ortamda metastazı temsil eden lateral motilite üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, Mat-LyLu ve AT-2 hücrelerine, 0,1 mM, 0,2 mM, 0,5 mM, 1 mM, 3 mM, 5 mM ve 10 mM LDC 24 ve 48 saat süre boyunca uygulanmış, hücre kinetiklerinin yanı sıra metastaza yönelik olarak da hücrelerin lateral hareketi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a common and fatal type of cancer in men which has an increasing incidence with advanced age and ranks number two in cancer-related deaths after lung cancer in the world and in our country. Deaths due to prostate cancer result from metastasis rather than primary tumor. During the migration and invasion of prostate, breast, and colon cancer cells, the increase in the expression levels of voltage-gated sodium channels (VGSC) has caused them to be proposed as a new metastatic target. It has been revealed by many studies that metastatic progression can be prevented by blocking these VGSCs in the cell membrane. The fact that VGSC expression has an accelerating effect on the metastatic process of prostate cancer has shown that it could be a potential marker in the diagnosis and treatment of the disease. Therefore, it is of great importance to understand the mechanisms of metastasis and to examine the agents that will be effective on these mechanisms. In this study, it was aimed to evaluate the effects of Lidocaine (LDC), which is a VGSC blocker and used as a local anesthetic in the clinic, on lateral motility representing metastasis in vitro with cell kinetics of high metastatic Mat-LyLu and low metastatic AT-2 cells of Dunning rat prostate cancer model cell strains. For this purpose, Mat-LyLu and AT-2 cells were administered with 0.1 mM, 0.2 mM, 0.5 mM, 1 mM, 3 mM, 5 mM and 10 mM LDC for 24 and 48 hours, and the cell kinetics, as well as the lateral movement of cells for metastasis, were examined.