Lantanoid katkılı alkali/toprak alkali yeni borat camlarının hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterisation of new alkaline/ earth alkaline borate glasses doped wi̇th lanthanoide elements
- Tez No: 542599
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KÜLCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bor Türkiye açısından stratejik bir maden olup dünya rezervinin %72'si Türkiye'de bulunmaktadır. Şüphesiz ki ülkede bor ürünlerinin katma değerine katkı sağlanması için onun kullanım alanlarının arttırılması gerekmektedir. Bor ürünlerinden bor camları ısı ve mekanik dayanımı ile ilgi çekmektedir. Bu çalışmada yeni bor camı türleri hazırlanarak, bora yeni kullanım alanları yaratılıp ülke ekonomisine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Hazırlananyeni bor camlarına NTE iyonları katkılanarak onlara ışıldar özellikler kazandırılmış ve böylece lazer ve optoelektronik alanlarda kullanılabilecek ürünler elde edilmiştir. Borun ergitici özelliği sayesinde karışımdaki diğer maddelerin erime noktalarını düşürerek daha düşük sıcaklıkta ergimeleri ile enerji tasarrufu sağlanmıştır. Bu çalışmada, lantanoid katkılı yeni alkali/toprak alkali bor camları hazırlanmış ve çeşitli tekniklerle karakterize edilmiştir. Elde edilen bor camlarının ışıma özellikleri, optik özellikleri, termal kararlılığı, yapı ve bağlanma özellikleri belirlenerek üretilen bor camlarının karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, lazer ve optoelektronik cihazlar için yeni ışıldar özellikli 20 adet bor camları hazırlandı ve karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Boron is a stragetic mine for Turkey and %72 of world reserve is in Turkey. To contribute added value of our country, application fields of the boron minerals should grow up. Boron glasses attracts attention with their mechanical strength and heat resistance. Purpose of this study is ensuring new usage area of boron mine by preparing new boron products. Doping lanthanide on new boron glass can ensure to use them in laser and optooelectronics sectors by their luminescence feature. By means of melting feature of the boron is provided melting at low temperature by decreasing melting temperature of other mines in the mix, therefore it is ensured energy saving also. In that study, lanthanide doped alkaline/alkaline earth new borate glasses have been prepared and characterised by using several techniques. Luminescence features, optical features, thermal stability, structure and binding properties of obtained boron glasses is specified and characterisation is made. As a result, new boron glasses with luminescence feature have been produced for laser and optoelectronic tools. 20 different phosphorescent borate glasses are prepared and characterized.