Lantanit katkılı SrAl2O4:Eu/Ln(Ln:Dy,Nd,Y,Gd) nano taneciklerinin sentezi ve lüminesans özellikleri
Synthesis of lanthanide doped MAl2O4 (M=Ca,Ba,Sr) nano particles and luminescence properties
  1. Tez No: 318521
  2. Yazar: HACI AHMET ÇETİNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Fosforesans, klasik olarak, uyarma etkisi (radyasyon, elektron demeti, elektrik alan, sıcaklık v.b) ortadan kalktıktan sonra görünür bölgede ışıma yapan materyellere verilen isimdir. Bu şekilde uyarma etkisi ortadan kalktıktan sonra ışımanın devam etmesi olayına fosforesans adı verilmiştir. Bu çalışmada lantanit katkılı toprak alkali aluminatlar yanma yöntemiyle sentezlenmiştir. Bu fosforlar uyarılma sonrası görünür bölgede uzun ışıma yapmaları ve sürekli uyarma için radioaktif izotop gerektirmemeleri açısından büyük ilgi görmektedir. Bu elementlerle sentezlenen fosforesans özellikli parçacıklar yeni bir tür olarak yeşil/çevreci ve enerji tasarruflu fonksiyonel malzemeler olarak, büyük bir uygulama potansiyeline sahiptirler. Yüksek sıcaklık ve uzun reaksiyon zamanı gerektiren sol-jel ve katı hal yöntemlerine göre yanma yöntemi daha düşük sentez sıcaklığı kısa tepkime süresi, küçük parçacık boyutu, kolaylık, ve güvenli olması açısından üstünlük göstermektedir. Bu çalışmada nadir toprak elementlerinin en uygun oranı parlaklık ve ışıma süresi açısından incelenip SEM ve XRD analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phosphorescence, classically, excitation effects (radiation, electron beam, electric field, temperature, etc.) is the name given after the elimination of materials that glow in the visible region. This event continues to glow after the elimination of the effect of excitation is called phosphorescence. In this study were synthesized by the method of the combustion lanthanide doped alkaline earth aluminates. These phosphors after excitation in the visible region to make a long and continuous excitation radiation in terms of the radioactive isotope in terms of not to require great interest. Particles synthesized from the elements with this new kind of phosphorescence as a green / environmentally friendly and energy efficient as functional materials, have a great application potential. High temperature and long reaction time required and the sol-gel method of combustion according to the methods of solid state synthesis temperature lower than the short reaction time, a small particle size, convenience, and is superior in terms of being secured. In this study, the optimal ratio of rare earth elements, in terms of brightness and glow duration was examined by SEM and XRD analysis.