Rekabet avantajı açısından: Paydaşlarla ilişki yönetiminin, paydaş davranışlarıyla firma performansına etkisinin araştırılması
Terms of competitive advantage: stakeholder relationship management, stakeholder behavior investigation of the effect on firm performance
  1. Tez No: 445873
  2. Yazar: ZAFER ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle Sınırların Kalktığı günümüz dünyasının işletmeleri, ilerleyen teknolojik imkânlar sayesinde, hızlı ve etkili yöntemlerle son teknoloji iletişim imkânlarını kullanarak bilgi paylaşımını gerçekleştirebilmekte, maliyetlerin minimuma indirgenerek daha fazla kazanç elde edebilmektedirler. İşletmelerin bu sorumluluk bilinci içinde, dünyada sektörel anlamda meydana gelen değişimler ve sürekli yeniliklerin tüketicilere sunulmasıyla, daha ayrıntılı ve kapsamlı analiz ve incelemelerle paydaş kavramının tekrardan ele alınması, yönetim kademesinde bulunan işletme yöneticilerinin yerine getirmeleri gereken zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Paydaş teorisiyle birlikte paydaş yönetimi kavramı, işletmelerin süreklilik ilkesini yerine getirmesi açısından, hem iç paydaşları hemde dış paydaşları dengeli bir yönetim tarzıyla beklentileri karşılamaları gerekmektedir. Özellikle işletmelerin bulunduğu sektörel yapı, rakiplerin konumu, çalışanların kuruma karşı olan tutum ve davranışları, işletmelerin varlıklarını devam ettirip ettirmeme açısından çok önemlidir. Paydaş ilişkileri yönetimi ve paydaş davranışı etkisiyle, çalışanların bağlı bulundukları kuruma karşı tutum ve davranışlarının incelenerek, bu tutum ve davranışların işletmenin rakiplerine karşı izlemekte olduğu rekabet stratejilerinin nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Rekabetin yoğun olduğu günümüz küresel piyasa ekonomisinde, kurumların stratejik kararların gerçekleşmesi ve konumlarını koruyup üst sıralara çıkabilmeleri konusunda ilişki ve iletişim halinde oldukları paydaşların analizi ve yönetimi giderek önemini arttırmaktadır. Özellikle, Hizmet sektöründe bulunan 16 telekomünikasyon firmasıyla görüşülerek, departmanlarda çalışan 893 beyaz yakalı çalışana uygulanan anket yönetimi ile SPSS 23.00 İstatistik Paket Programı Kullanılarak analizler yapılmıştır. Faktör ve Güvenirlilik Analizleri yapılarak, Korelasyon analiziyle değişkenler arasındaki birebir ilişki belirtilmiş ve regresyon analiziyle hipotezler test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Limit the impact of globalization rise of the business world today with advancing technological possibilities, fast and effective method of communication facilities can realize the sharing of information using the latest technology, They are able to earn more money by reducing the cost to a minimum. Businesses in this responsibility, the changes occurring in the world and the industry in general offered to consumers with continuous innovation, more detailed and comprehensive analysis and stakeholder concept review of the addressed again, Is emerging as the business manager must fulfill requirements in management positions. The concept of stakeholder management theory with stakeholders, businesses in terms of fulfilling the principles of continuity, both internal stakeholders and external stakeholders need to meet expectations with a balanced management style. Particularly, when the sectoral structure of the company, the position of the opponent, attitude towards organization of work and behavior, businesses are crucial to the existence or continue. Stakeholder relationship management and stakeholder behavior under the influence, they are affiliated against the institution examined attitudes and behaviors of employees, This attitude and competitive strategy against rivals eyeing affected how businesses conduct was investigated. Today's global market economy in which competition is intense, realization of strategic decisions of the institutions and be able to maintain their position in relation to the upper row and analysis of the stakeholder to which they are in contact and management gradually increases its importance. Specifically, in consultation with 16 telecommunications companies in the service sector, 893 white-collar employees in the department with the management of employee surveys administered SPSS 23 Statistical Software Program was using performed analysis. Factor Analysis and Reliability made, Correlation analysis indicated one to one relationship between the variables and hypotheses were tested by regression analysis.