Erken sayı ölçeklerinin Türkçeye uyarlanması
The adaptation of early numeracy scales into Turkish
- Tez No: 542671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, David Purpura tarafından geliştirilen Erken Sayı Ölçeklerinin (2015) Türk dili ve kültürüne uyarlanması için yürütülen nicel bir çalışmadır. Uyarlanan bu ölçek 12 farklı alt ölçekten ve toplam 71 maddeden oluşmaktadır. Alt ölçekler sırasıyla birebir sayma ve kardinal, grup oluşturma, gruplara göre sayma, hızlı sayma, sayı karşılaştırma, grup karşılaştırma, sıralama, sayı tanıma, miktar-sayı eşleştirme, hikayeleştirilmiş problemler, toplama ve çıkarma bölümlerinden oluşmaktadır. Süreç, Uluslararası Test Komisyonu (2017) tarafından yayınlanan uyarlama aşamaları takip edilerek gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, ölçeğin araştırma için kullanılması ve uygulanması için ölçek geliştirici ile iletişime geçilip izin alınmış ve materyaller istenmiştir. Ölçek materyalleri, İngiliz dili uzmanları tarafından Türkçeye çevrilmiş ve çevrilen ölçek konu alan uzmanları tarafından incelenmiştir. Anaokullarında uygulamaya başlamadan önce Milli Eğitim Bakanlığı'ndan uygulama izni alınmış ve uygulama uygunluğu için ilgili okulların yöneticileri ile görüşülmüş ve araştırma süreci hakkında bilgi verilmiştir. Uygulama odası ihtiyacı ve uygulama süresinden dolayı uygun örnekleme yöntemi ile pilot çalışmaya beş yaş 18 gönüllü çocuk, ana uygulamaya beş yaş 363 gönüllü çocuk dahil edilmiştir. Ölçeğin test tekrar test güvenirlik çalışması için ise aynı örneklem içerisinden 72 çocuğa tekrar uygulama yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak Erken Sayı Ölçekleri, Çocuk Onay Formu ve Aile İzin Formları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesi için LISREL programı kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmış, SPSS programı ile test tekrar test katsayıları, alt testler arası korelasyonlar ve TAP (Test Analysis Program) bilgisayar programı ile madde istatistikleri hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, Erken Sayı Ölçeklerinden birebir sayma ve kardinal, grup oluşturma, gruplara göre sayma, hızlı sayma, sayı karşılaştırma, sıralama, sayı tanıma, miktar-sayı eşleştirme, hikayeleştirilmiş problemler ve toplamanın beş yaş grubu için geçerli ve güvenilir olduğu kabul edilmiştir. Çıkarma ve grup karşılaştırma alt ölçeklerinin ise kullanılamayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to adapt ''Preschool Early Numeracy Scales'' developed by David Purpura (2015) into Turkish language and culture. It has 71 items and 12 subscales which are one to one counting/cardinality, counting a subset, counting by category, subitizing, number comparison, set comparison, number order, number identification, set to numerals, story problems, addition and subtraction. In this process, test adaptation guidelines published by International Test Commission (2017) are followed. Firstly, to use and apply this scale, the researcher received permission from scale developer and asked for the materials. Next, the scale is translated into Turkish by English language experts and examined by experts in early childhood education. Secondly, the researcher obtained permission from the Ministry of National Education before conducting research in preschools and then contacted with preschool administrators. The research processes are explained. Due to the need for empty and silent room and having a long research process, appropriate preschools are chosen. After the pilot study with 18 volunteered children, by using conventional sampling method, five years old 363 volunteered children were included into research. For test retest reliability studies, 72 volunteered children participated from the same sample. Child consent form, parent consent form and Preschool Early Numeracy Scales are the instruments of this research. Lastly, to analyze data, LISREL program for confirmatory factor analysis, SPSS program for test retest reliability and correlations between subscales and TAP (Test Analysis Program) for item analysis are used. The results of this study showed that within the Preschool Early Numeracy Scales, one to one counting/cardinality, counting a subset, counting by category, subitizing, number comparison, number order, number identification, set to numerals, story problems and addition subscales are appropriate to conduct a research with five years old children. However, set comparison and subtraction subscales are not appropriate to conduct a research.