Konya il merkezinde bulunan restoranlarda çalışan mutfak personellerinin gıda güvenliği bilgilerinin artırılması yönünde etkili broşür ve çizgi roman uygulamaları
Effective brochure and comic book applications to increase food safety knowledge of food handlers working in Konya city center
- Tez No: 542674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN BULUT SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mutfak personellerinin gıda güvenliği bilgilerinin yetersiz olması, yanlış gıda işlemelerine hatta gıda zehirlenmelerine neden olabilecek sonuçları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle dünyadaki gıda kaynaklı hastalıkların çoğu restoranlara atfedilmektedir. Bu çalışmamızda, restoranlarda çalışan mutfak personelleri için etkili ve kanıta dayalı broşür ve çizgi roman uygulamaları ele alınarak, gıda güvenliği bilgi düzeyinin artırılması amaçlanmıştır. Ayrıca mutfak personelinin gıda güvenliği, çapraz bulaşma, tehlike bölgesi sıcaklık aralığı, yiyeceklerin ısıtılması ve soğutulması için uygun sıcaklık aralıkları gibi bilgileri de saptanmıştır. Bu bilgilerde, broşür veya çizgi roman materyallerinin dağıtımından önce ve sonra olumlu veya olumsuz bir değişikliğin tespit edilmesi de ayrıca sağlanmıştır. Çalışmamızın evrenini, Konya ili Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde faaliyet gösteren restoranların mutfak personelleri oluşturmaktadır. Kontrol, çizgi roman ve broşür grubu olarak belirlenen restoranlarda sırasıyla, yüz yüze anket, materyal dağıtımı ve tekrar anket uygulaması, kontrol grubu restoranlarda ise sadece anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapılmış, veriler sayı-yüzde oranlarına, aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerine göre tablolar ve şekiller oluşturularak, buna göre yorumlanmıştır. Anket sonuçlarına bakıldığında mutfak personelinin gıda güvenliği ile ilgili bilgilerin büyük bir bölümünü bildiklerini ifade etmelerine rağmen, sahip olduğu bilgilerinin yeterli olmadığı saptanmıştır. Birinci anket sonuçlarına baktığımızda, bilgilerin genelinde tahmini bilgilerin yer aldığı tespit edilirken, ikinci anket sonuçlarında ise tahmini bilgilerin yerini bilimsel bilgilerin aldığı fark edilmiştir. Materyal olarak hazırlanan çizgi roman ve broşür dağıtımı sonucunda mutfak personeli üzerinde istenilen bilgilerde büyük bir değişiklik meydana gelmiştir. Mikroorganizmaların tanımı sorusuna baktığımızda, çizgi roman grubunda birinci anket neticesinde % 27.1, ikinci ankette % 59.5, broşür grubu birinci ankette % 26.7, ikinci ankette % 42.7, kontrol grubu birinci ankette % 29.7, ikinci ankette % 35.1 değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The lack of food safety information of the food handler brings with the results that could lead to bad food processing and even food poisoning. For this reason, most foodborne diseases in the world are caused by restaurants. In this study, it was aimed to increase the level of food safety knowledge by using effective and proof based brochures and comic book applications for food handlers working in restaurant. In addition, the knowledge of the food handlers about food safety, cross contamination, danger zone temperature range, temperature ranges suitable for heating and cooling food also has been determined. This information has also provided to detect a positive or negative change before and after distribution of brochures or comic book materials. The population of our study consists of the food handlers in restaurants and fast food businesses in Selçuklu, Meram and Karatay districts of Konya. Some of the randomly selected restaurants were distributed with face-to-face survey, material distribution and re-survey applications were performed; on the other hand only survey application was performed in the control group restaurants. The statistical analyses of the data obtained as a result of the studies were made and the data were interpreted accordingly by creating tables and figures according to the number-percentage ratios, arithmetic mean and standard deviation values. According to the results of the survey, it was determined that despite the food handlers stated that they know a large part of the information about food safety, their knowledge is insufficient. According to the results of the first survey, while it was observed that the estimated information included in the survey, the second survey results found that the estimated information was replaced by scientific information. As a result of the distribution of comics and brochures prepared as a material, there has been a huge change in the information requested on the food handlers. When we evaluate at the question of microorganisms definition, it was observed that 27.1% in the first survey of the comic book group and 59.5% in the second survey; 26.7% in the first survey of the brochure group and 42.7% in the second survey; 29.7% in the first survey of the control group and 35.1% in the second survey.