Akut apandisit hastalarında ghrelin hormon düzeyi bakılması ve ghrelin hormon düzeyinin c-reaktif protein ve beyaz küre düzeyleri ile karşılaştırılması
Testing for ghrelin hormone levels in acute appendicitis patients and comparison of ghrelin hormone level with c-reactive protein and white blood cell levels
- Tez No: 542675
- Danışmanlar: PROF. YAVUZ ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Non travmatik akut cerrahi karnın en sık nedeni akut apandisittir (AA). Apandisitin toplumda görülme sıklığı yaklaşık %7'dir. Yetişkinlerde hastalık sıklıkla 20-30 yaşlarında görülmektedir. Buradan yola çıkarak apandisit gençlerin hastalığıdır denilebilir. Erkeklerde kadınlara göre hafif daha sık görülür. (E/K: 1.3-1.4/1). Akut apandisit etiyopatogenezinde sıklıkla yetişkinlerde fekalit, çocuklarda ise lenfoid hiperplazi rol oynamaktadır. Akut apandisit tanısında anamnez ve fizik muayenenin yeri tartışılmazdır. Öyküde sırasıyla iştahsızlık ,künt karın ağrısı ve bulantı-kusma vardır. Kusma ağrıdan önce başlamışsa tanı sorgulanmalıdır. İştahsızlık neredeyse hastaların tamamında bulunur, kusma ise hastaların yaklaşık %7 'inde görülür. Tanı amaçlı klinik bulgular, klinik skorlamalar ve radyolojik görüntülemelerin yanında biyokimyasal ve hematolojik parametreler de kullanılmaktadır. AA tanısı için bakılan parametreler arasında lökosit, CRP bulunmaktadır. Bu amaçla kullanılabilecek parametrelerden bir diğeri de ghrelin hormon düzeyi olabilir. Akut apandisit gibi enflamatuar hastalıklarda iştahın değiştiği çok iyi bilinmektedir, Ghrelin hormon düzeyi enflamasyonun şiddetine göre değişebilmektedir Amaç: Hastanemize son 24 saat içerisinde karın ağrısı şikayetiyle yatırılıp opere edilen ve patoloji sonucu akut apandisit olan hastalar ile gönüllü sağlıklı insanlarda ghrelin hormon düzeyi bakılması, yine aynı hastalarda ve gönüllü sağlıklı insanlarda ghrelin hormon düzeyinin CRP ve beyaz küre düzeyleriyle karşılaştırılmasıdır. Metot: Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ekim 2018 ile Aralık 2018 tarihleri arasında son 24 saatte karın ağrısı olup AA ön tanısı ile opere edilen 16 – 80 yaş arası erkek ve kadın hastalar üzerinde yapıldı. Preoperatif dönemde hastalardan hemogram ve CRP ile birlikte , hastalardan alınan kandan artan kanlardan biyokimya tüpüne ghrelin ölçümü için kan alındı. Analizlerde SPSS 23.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya apendektomi sonucu akut süpüratif apandisit tanılı 30 hasta, akut gangrenöz ve perfore apandisit tanılı 30 hasta ve sağlıklı 30 kişi (kontrol grubu) dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması akut gangrenöz apandisitli hastalarda 30,38±14,50, akut süpüratif apandisitli hastalarda 30,41±11,81, sağlıklı kişilerde ise 29,53±7,18 idi.Hasta gruplarına göre ek hastalık durumu, cinsiyet ve iştah durumuna bakıldı. İştahsızlık hasta gruplarında sağlıklı kişilere göre anlamlı yüksek bulundu (p:
Özet (Çeviri)
Introduction: The most common cause of non-traumatic acute surgical abdomen emergency is acute appendicitis. The prevalance of appendicitis is approximately 7%. In adults the disease is seen predominantly around the ages of 20-30. Therefore, it can be concluded that appendicitis is a disease's of the young. It is more common among males compared to females. (M/F: 1.3-1.4/1) The ethiopathogenesis of acute apppendicitis includes usually fecaloids in adults, and lymphoid hyperplasia in children. The role of history and physical examination for diagnosis is of no question. The patient's history includes loss of appetite,blunt abdominal pain,nausea and vomiting respectively.If vomiting starts before the pain, the diagnosis should be reconsidered. Lack of appetite is present in almost all patients where vomiting is seen in only around 7% of them. Findings, clinical scorings, radiological imagings as well as biochemical and hematological parameters are used for diagnosis. The parameters used for diagnosing acute appendicitis include leucocyte level and C-reactive protein. Another parameter that may be beneficial for this purpose is ghrelin hormone level. It is well known that appetite changes in inflammatory diseases such as acute appendicitis and ghrelin hormone level may change according to the level of inflammation. Aim: In this study, it is aimed to test for ghrelin hormone level in patients who have been hospitalised for stomach pain and later taken to operation, who have been pathologically diagnosed to have acute appendicitis and healthy volunteers. Another goal is making the comparison of ghrelin hormone level with c-reactive protein and white blood cell levels in the same patients and voluntary healthy individuals. Method: This study was carried out in Atatürk University Faculty of Medicine General Surgery Department between October 2018 and December 2018, on male and female patients who previously had stomach pain and were taken to surgery with an initial diagnosis of acute appendicitis. During the preoperative period, blood samples were collected for hemogram and CRP testings, and the remaining samples were taken into biochemisty tubes for ghrelin level analysis. SPSS 23.0 pack program was used for analysis. Fındıngs: 30 patients with acute suppurative appendicitis after appendicectomy, 30 patients with gangrenous and perforated appendicitis and 30 healthy individuals (control group) were included in this study. The mean age of patients with acute gangrenous appendicitis was 30,38±11,81, acute suppurative appendicits was 30,41±11,81 and of healthy individuals was 29,53±7,18. The study groups were evaluated for coexistent diseases, sex and lack of appetite. Lack of appetite was found to be significanly higher in patients compared to healthy individuals (p: