Post apokaliptik dünyanın tasviri: Mad Max Fury Road filminin göstergebilimsel analizi
Depiction of the post-apocalyptic world: A semiotic analysis of the film Mad Max: Fury Road
- Tez No: 962046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüz dünyasının karmaşık iletişim yapısı ve işaretler üzerinden kurulan anlam dünyası göz önüne alındığında, filmlerin de bu işaretler sistemi içerisinde önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Her bir görsel ve işitsel öğenin potansiyel anlam taşıdığı bu yapıda, göstergebilimsel analizler, filmlerin derinlemesine anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda; Post-apokaliptik bir dünya tasviri sunan“Mad Max: Fury Road”filmi, kendi içindeki tutarlı dünya kuruluşuyla dikkat çekmektedir. Bu tez; filmin içerisinde yer alan göstergeleri göstergebilimsel yöntemle analiz ederek açıklamayı amaçlamaktadır. Tez, filmdeki göstergeleri Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz yöntemiyle yan anlamlarıyla birlikte açıklamayı hedeflemektedir. Filmde insanın tanrısallaşması, mitlerin yıkılışı, insanın insanlığı, kadının kıyamet sonrası toplumda ki yeri ve direnişi, hayatta kalma içgüdüsü, din ve inancın toplum kurmada ki işlevi gibi anlatımların göstergeleri göstergebilimsel analiz yöntemiyle gösteren ve gösterilen başlıklarında açıklanacaktır. Film diğer birçok post apokaliptik ve distopya filmin aksine gerçeküstü bir yaklaşım sergilemekten kaçınarak gerçekçi bir yaklaşımla; günümüz dünyasının işleyişinin ve sorunlarının aynı şekilde devam ettiğini sadece özne/nesne'lerin değiştiğini vurgulamaktadır. Göstergebilimsel analiz yöntemin tercih edilmesinin nedeni dışardan bir izleyici olarak bakıldığında basit bir aksiyon filmi gibi gözüken bu yapıtın aslında birçok göstergenin gösterilen yönü ile öne çıkması ve sinematografik açıdan zengin olması nedeniyle anlam ve anlatı katmanlarından oluştuğunu en iyi şekilde açıklayabilecek yöntem olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Considering the complex communication structure of today's world and the realm of meaning constructed through signs, it is evident that films occupy a significant position within this system of signs. In such a structure where each visual and auditory element carries potential meaning semiotic analyses allow for a deeper understanding of films. For this reason, the film“Mad Max: Fury Road,”which portrays a post-apocalyptic world, is notable for its realistic approach. This thesis aims to analyze and explain the signs present within the film using a semiotic method. The thesis seeks to explicate the signs in the film, along with their connotations, through Roland Barthes's method of semiotic analysis. Indicators of narratives such as the deification of man, the collapse of myths, the essence of humanity, the role and resistance of women in post-apocalyptic society, the survival instinct, and the function of religion and belief in societal formation will be explained under the headings of signifier and signified. Unlike many other post-apocalyptic and dystopian films, this film avoids a surrealist stance, instead adopting a realistic approach to emphasize that the mechanisms and problems of the contemporary world persist, with only the subjects and objects having been altered. The reason for choosing the semiotic analysis method is that it is the most effective way to demonstrate that this work—which may appear to be a simple action film to a casual observer—is in fact composed of layers of meaning and narrative, distinguished by the signified dimension of its numerous signs and its cinematographic richness.