Ratlarda, karadut meyve (morus nigra) extresinin, metotreksat ilişkili intestinal hasar üzerine koruyucu etkisi
Protective effect of black mulberry (morus nigra) fruit extract on methotrexate-related intestinal damage in rats
  1. Tez No: 542713
  2. Yazar: ANNA CARİNA ERGANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TÜREDİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada bir çok çocukluk çağı kanserlerinin tedavisinde kullanılan yüksek doz metotreksatın oluşturduğu oral ve gastrointestinal sistem mukozitlerinin önlenmesinde, antioksidan özelliği olan karadutun (morus nigra) koruyucu etkisinin olup olmadığını, gerek histolojik gerekse biyokimyasal parametreleri kullanarak göstermeyi amaçladık. Çalışma prospektif, randomize olarak yapıldı ve her bir grupta 14 denek olacak şekilde ağırlıkları 200-250 gr arasında olan erkek Wistar albinosıçanlar dört gruba ayrıldı. Intestinal hasar modeli oluşturmak için çalışmamızın birinci gününde 1. Grup 30mg/kg metotreksatın intraperitoneal verilmesiyle oluşturuldu. İkinci gruba ise ilk gün 30mg/kg MTX intraperitoneal olarak verildi aynı zamanda birinci gün MTX verildikten sonra başlamak üzere oral yoldan gavaj yardımıyla 500mg/kg Morus nigra ekstresi hayvanlara verildi. Üçüncü gruba ise yalnızca 0.001ml/kg-2.5ml/kg intragastrik salin solüsyonu verildi. Dördüncü gruba ise oral yoldan gavaj yardımıyla 500mg/kg olacak şekilde Morus nigra ekstresi verildi. Çalışma gruplarında ratlar 4. ve 6. günlerde sakrifiye edildi. Deneklerde antienflamatuar ve antioksidan etkinliği ortaya koymak için biyokimyasal ve histolojik analizler gerçekleştirildi. Biyokimyasal olarak alınan kan örneğinde TOS ve TAS düzeyleri analiz edildi. Histolojik analizler için ince barsak segmentlerinden (duodenum, jejnum, ileum) alınan kesitlerde Ki-67, MPO, MDA, TNF-alfa, TOS ,TAS, IL-1beta dağılımları değerlendirildi. Literatürde morus nigranın metotereksatın gastrointestinal toksisitesinden koruyucu etkisini doku düzeyinde gösteren çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma alanında ilk olması açısından özgündür. Çalışmamızdaki morfometrik ve histopatolojik bulgular, MTX'in neden olduğu mukoza harabiyeti üzerine Morus nigra'nın koruyucu etkisinin olduğu ve bağırsak epitelinde rejenerasyonu desteklediği görülmüştür. Morus nigra MTX'in oluşturduğu hasarları çalışmamızda gözlemlendiği gibi azaltmaktadır. Bizim çalışmamız, MTX‟in istenmeyen etkilerinden korunmada Morus nigra'nın kullanımı için bir ümit vermektedir. Ancak daha geniş kapsamlı klinik uygulamaları da içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, using histological and/or biochemical parameters, we aimed to demonstrate possible protective effects of black mulberry (morus nigra), already known to have antioxidant properties in the prevention of oral and gastrointestinal system mucositis caused by high dose methotrexate used in the treatment of many childhood cancers. In this prospective, randomized study, male Wistar albino rats weighing between 200-250 g will be divided into 4 groups, each including 14 subjects. In first group 30 mg/kg of methotrexate will be administered intraperitoneally on the first day of the study to establish the intestinal damage model. In second group 30 mg/kg of methotrexate will be administered intraperitoneally on the first day and then at the same time, 500 mg / kg Morus nigra extract was given to these animals by oral gavage to start after the first day of MTX administration. In the third group only 0.001ml / kg-2.5ml / kg intragastric saline solution was given. The fourth group was given morus nigra extract with 500 mg / kg by oral gavage. The rats were sacrificed on the 4th and 6th days in the study groups. Biochemical and histological analyzes will be performed to demonstrate antiinflammatory and antioxidant activities in the subjects. Taken blood sample was analysed biochemically for TOS, TAS levels. For histological analysis, samples were taken from small intestinal segments (duodenum, jejunum, ileum) and than distributions of Ki-67, MPO, MDA, TNF-alpha, TOS, TAS, IL-1beta were assessed in the samples. In the literature, no study was determined showing the protective effect of morus nigra on gastrointestinal toxicity of Methotrexate at the tissue level.This study is unique in regard to being the first on this topic. In our study, morphometric and histopathologic symptoms show that, Morus nigra has a protective effect on the mucosa damage caused by the MTX and supports regeneration on intestinal epithelium. Morus nigra, as seen in our study, reduces the damages of MTX. Our study gives hope for the use of Morus nigra in order to remain protected from the adverse effects of MTX but we need more wide range of studies which includes clinical studies also.