Ratlarda cisplatin kaynaklı nefrotoksisite üzerine karadut (Morus nigra L.) ekstraktının koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protectie effect of black mulberry (morus nigra L.) extract on cisplatin-induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 654449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Cisplatin kanser tedavisinde kullanılan antineoplastik/sitotoksik bir ajandır ve başta nefrotoksisite olmak üzere hepatotoksisite, mukozit, kan parametrelerinde anormal değişiklikler, periferal nöropati gibi çeşitli yan etkilere yol açabilmektedir. Yan etkilerin oksidan-antioksidan dengenin belirgin biçimde oksidan yönde bozulmasından kaynaklandığı belirtilmektedir. Çalışmamızda zengin polifenolik içeriğe, yüksek antioksidan ve anti-inflamatuar aktiviteye sahip Karadut (Morus nigra) meyvesinden elde edilen ekstraktın, ratlarda cisplatin kaynaklı böbrek toksisitesi üzerine koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Karadut numunelerinden etanol, metanol ve sulu ekstraktlar hazırlandı. Bunların Demir (III) İyonu İndirgeyici Antioksidan Kapasitesi (FRAP), 2,2-difenil-1- pikrilhidrazil (DPPH), toplam antioksidan kapasite (TAS), toplam fenolik içerik ve 2,2'-azino-bis (3-ethylbenzothiazoline-6-sülfonik asit (ABTS) antioksidan aktiviteleri tespit edildi ve çalışmanın bundan sonraki kısımlarında en yüksek antioksidan aktiviteyi veren ekstrakt olan metanolik ekstrakt kullanıldı. Hayvan deneylerinde her biri 3-4 aylık (n=7) Wistar Albino dişi ratlardan meydana gelen 5 farklı gruba (kontrol grubu, karadut grubu [KD], cisplatin grubu, Cis+200 mg/kg KD grubu ve Cis+400 mg/kg KD grubu) ayrıldı. Kontrol grubuna 12 gün boyunca serum fizyolojik, karadut grubuna oral yolla 12 gün karadut metanolik ekstraktı (400 mg/kg/gün); Cisplatin grubuna 5. günü i.p yolla tek doz Cisplatin (7,5 mg/kg), tedavi gruplarında ise 5.gün 7,5 mg/kg'lık cisplatin ve 12 gün karadut metanol ekstraktı (200 mg/kg/gün ve 400 mg/kg/gün) oral yolla verildi. 12. Gün tüm gruplardan anestezi altında intrakardial yolla kan alındıktan sonra tüm ratlar sakrifiye edildi. Kanda; Kan üre azotu (BUN), Kreatinin (CREA), toplam antioksidan kapasitesi - toplam oksidan kapasitesi (TAS-TOS) ölçüldü ve oksidatif stres indeksi (OSİ) düzeyleri hesaplandı. Böbrek dokusunda ise Süperoksid Dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Malondialdehit (MDA), tümör nekroz faktör- alfa (TNF-α), Kaspaz-3, TAS, TOS düzeyleri ölçüldü ve OSİ endeksi hesaplandı. Ayrıca böbrek dokusunun histopatolojik değerlendirilmesi yapıldı. Karadut ekstrakları içinde en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olarak metanolik ekstrakt bulundu ve ratlara bu ekstrakt verildi.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an antineoplastic / cytotoxic agent used in cancer treatment and may cause various side effects such as nephrotoxicity, hepatotoxicity, mucositis, abnormal changes in blood parameters and peripheral neuropathy. It is reported that these side effects appear due to the deterioration of the oxidant-antioxidant balance in the oxidant direction. The studing aiming to bring this axidant/antioxidant disequbilium in to ladance might impose cisplatin based cancer chemotherapy therefore, it the aim of this study is to investigate the protective effects of the extract obtained from Black Mulberry (Morus nigra) extracts, which has rich polyphenolic content, high antioxidant and anti-inflammatory activity, on cisplatin-induced rat model of nephrotixicity. Ethanol, methanol and aqueous extracts were prepared from black mulberry samples and their Iron (III) Ion Reducing Antioxidant Capacity (FRAP), 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH), total antioxidant capacity (TAS), total phenolic content and 2.2''-azino-bis (3 ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid (ABTS) antioxidant activity anaysis were perform the most appropriate activity has shown on the methonolic extract group which was used in the next part of the study. In animal experiments, 5 different groups (control group, black mulberry group [KD], cisplatin group, Cis + 200 mg / kg KD group and Cis + 400 mg / kg) consisting of Wistar Albino female rats, each 3-4 months old (n = 7) KD group) left. Saline was administered to the control group for 12 days, black mulberry methanolic extract for 12 days (400 mg / kg / day) to the black mulberry group; Cisplatin (7.5 mg / kg) on the 5th day in the Cisplatin group, 7.5 mg / kg cisplatin on the 5th day and black mulberry methanol extract for 12 days (200 mg / kg / day and 400 mg) in the treatment groups. / kg / day) given orally. On the 12th day, all rats were sacrificed after blood was taken from all groups by intracardial route under anesthesia. In the blood; Blood urea nitrogen (BUN), creatinine (CREA), total antioxidant capacity - total oxidant capacity (TAS-TOS) were measured and oxidative stress index (OSI) levels were calculated. Superoxide Dismutase (SOD), Catalase (CAT), Malondialdehyde (MDA), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), Caspase-3 (Caspase-3), TAS, TOS levels were measured in the kidney tissue and the OSI index was calculated. In addition, histopathological evaluation of the kidney tissue was made. Methanolic extract was found to have the highest antioxidant activity among the black mulberry extracts and this extract was given to rats.