Archaeobotanical and geospatial analyses of Bronze Age plant remains from Kaymakçi, Western Turkey
Kaymakçı'dan, Batı Türkiye'de bulunan Tunç Çağı bitki kalıntılarının arkeobotanik ve mekansal analizi
  1. Tez No: 542715
  2. Yazar: NAMİ SHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRİSTİNA LUKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Archaeobotanical analysis at Kaymakçı, a 2nd millennium BCE site in the Marmara Lake Basin of western Anatolia, adds valuable information regarding agricultural practices and foodways to this understudied region. To understand better archaeobotanical data from Kaymakçı, I present a review of the available literature regarding archaeobotanical research of western Anatolia during the Bronze Age. A total of six archaeological sites, including Kaymakçı, are reviewed and their respective data are separated into three different periods: Early Bronze Age, Middle Bronze Age, and Late Bronze Age. The different sites share many of the same cultivars to varying degrees across the different time periods. These cultivars include barley (Hordeum vulgare), wheat (Tritcum aestivum, Triticum turgidum ssp.durum, Triticum turgidum ssp. dicoccum, and Triticum monococcum), bitter vetch (Vicia ervilia), chickpea (Cicer arietinum), lentil (Lens culinaris), fig (Ficus carica), grape (Vitis vinifera), and olive (Olea europa), among other crop taxa. This review of archaeobotanical research in the region, thus provides a wider, regional context to view Kaymakçı's archaeobotancial dataset, which is presented in two articles (Roosevelt et al. 2018; Shin et al. in review). Due to copyright regulations, only the abstracts of the two articles are included in this study, yet both form the primary work for my MA thesis. This review of agricultural practices in the context of archaeobotanical research provides an overview of the primary questions currently being asked of for our understanding of Late Bronze Age Anatolia
Özet (Çeviri)
Batı Anadolu'nun Marmara Gölü Havzası'nda milattan önce 2. bin yıllık bir yeri olan Kaymakçı'da yapılan arkeobotanik analiz, tartıştığı bu bölgeye tarımsal uygulamalar ve yiyecek yolları hakkında değerli bilgiler katmaktadır. Kaymakçı'dan daha iyi arkeobotanik verileri anlamak için, Tunç Çağı boyunca batı Anadolu'nun arkeobotanik araştırmalarına ilişkin mevcut literatürle ilgili bir derleme sunuyorum. Kaymakçı da dahil olmak üzere toplam altı arkeolojik alan incelenmiş ve ilgili veriler üç farklı döneme ayrılmıştır: Erken Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı ve Geç Tunç Çağı. Farklı bölgeler, farklı zaman dilimlerinde aynı çeşitlerin çoğunu değişen derecelerde paylaşır. Bu çeşitler arpa (Hordeum vulgare), buğday (Tritcum aestivum, Triticum turgidum ssp.durum, Triticum turgidum ssp. Dicoccum ve Triticum monococcum), burçak (Vicia ervilia), nohut (Cicer arietinum) incir (Ficus carica), üzüm (Vitis vinifera) ve zeytin (Olea europa), diğer mahsul türleri arasındadır. Bölgedeki arkeobotanik araştırmaların bu incelemesi, Kaymakçı'nın iki makalede sunulan arkeobotanyal veri setini görüntülemek için daha geniş ve bölgesel bir bağlam sunmaktadır (Roosevelt ve ark. 2018; Shin ve ark.). Telif hakkı düzenlemeleri nedeniyle, bu iki makalenin sadece özetleri bu çalışmaya dahil edilmiştir, ancak ikisi de yüksek lisans tezim için birincil çalışmayı oluşturmaktadır. Arkeobotanik araştırma bağlamında yapılan tarımsal uygulamaların bu incelemesi, Geç Tunç Çağındaki Anadolu'yu anlamamız için halen sorulan temel sorulara genel bir bakış sunmaktadır.