Köklüce kanyonu (Araban-Gaziantep) florası
Flora of Kokluce canyon (Araban-Gaziantep)
- Tez No: 542740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma 2015-2017 yılları arasında Araban ilçe sınırlarında bulunan Köklüce Kanyonu florasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma da alandan 49 familyaya ait 154 cins ve 201 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 5 tanesi Türkiye için endemik olup IUNC kategorisine göre 3 tanesi tehlike altındadır. Alanın fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı Akdeniz elementi %30.3, İran Turan elementi %16.9 Avrupa-Sibirya elementi %1.4 ve geniş yayılışlı ve yayılış alanı bilinmeyenler ise %51.4'dür. En fazla takson içeren familyalar sırasıyla; Asteraceae (22), Fabaceae (22), Lamiaceae (17), Poaceae (16), Brassicaceae (15)'dir. En fazla tür içeren cinsler ise; Trifolium (7), Geranium (5), Lathyrus (4), Salvia (4)'dır. Böylece bu çalışma ile Köklüce Kanyonu florası ilk kez belirlenmiş ve alanın biyolojik çeşitliliği hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the flora of Köklüce Canyon in the Araban in the years 2015 and 2017. In this research, 154 genera and 201 species and subspecies taxa belonging to 49 families were detected from the area. 5 of these taxa are endemic to Turkey and 3 of them are endangered according to IUNC category. According to phytogeographical regions the distribution of the area is 30.3%for Mediterranean, 16.9%for Turanian, 1.4%for Europe-Siberian and 51.4%for wide spread and unknown. The families with the most taxa are; Asteraceae (22), Fabaceae (22), Lamiaceae (17), Poaceae (16) and Brassicaceae (15) respectively. The breeds that contain the most species are; Trifolium (7), Geranium (5), Lathyrus (4), Salvia (4). Thus, this study has been able to determine the biological diversity of the area for the first time.