A study on some constituents of electrospraying process determining the deposition time
Elektrosprey işleminin yığma süresini belirleyen bazı bileşenleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 542757
  2. Yazar: BİLGEN KAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU, PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ, DOÇ. DR. MEHMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada beş farklı tekstil kimyasalı (makrosilikon, mikrosilikon, güç tutuşurluk, florokarbon-su iticilik, florokarbon+dendrimer-su iticilik) ve ilgili çözücüleri kullanılarak hazırlanan çözeltilerin elektrosprey yöntemi ile alüminyum folyo, % 100 pamuklu örgü kumaş, 100% polyester örgü kumaş ve 100% polyamid örgü kumaşlara spreylenmiştir. Bu spreyleme işleminde belirli miktardaki çözeltinin ne kadar sürede toplayıcıda yığıldığı gözlenmek istenmiş olup, bu süreye etkiyen parametrelerin üzerinde durulmuştur. Çevresel faktörler, 20-23 ºC sıcaklık ve %27-32 nem olarak belirlenmiştir. Çözelti konsantrasyonu, uygulanan voltaj, iğne ucu-toplayıcı arası mesafe parametreleri de araştırılmıştır. Yığılma süreleri gözlemlendikten sonra, yığılma sürelerinin ilgili parametrelerle olan ilişkileri de istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu analizlerle parametrelerin etki katsayıları görülmüş ve istatistik programla formüller elde edilmiştir. Bu formüllerde yığılma süresine hangi parametrenin nasıl etkidiği (doğru ya da ters olup olmadığı, anlamlı olup olmadığı) gözlenmiştir. Her formülasyon ve her deney sonucu arasında yüzdelik hatalar hesaplandı. Çalışma sonucunda, yığılma süresi kimyasal tipine, konsantrasyon oranına ve toplayıcı yüzeye göre farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, five different textile chemicals (macrosilicone, microsilicone, flame retardent, florokarbon, florokarbon+dendrimer), which are prepared with suitable solvents, are sprayed by electrospraying method on to the aluminum foil, 100% cotton knitted fabric, 100% polyamide knitted fabric and 100% polyester knitted fabric. In this spraying process, it is desired to observe how long a certain amount of solution is accumulated on the collector (deposition time), and the effecting parameters are emphasized. Environmental factors were determined as 20-23 ºC temperature and 27-32% humidity. The solution concentration, applied voltage, needle-to-collector distance parameters were also investigated. After the deposition times were observed, the relationships of the deposition times with the relevant parameters were also analyzed statistically. The effect coefficients of the parameters were obtained by these analyzes and formulas were obtained by statistical programmes. In these formulas, it is observed how parameters affect the agglomeration period (whether they are true or inverse, meaningful).Percentage errors were calculated between each formulation and each experimental result.As a result of study, deposition time shows differences according to chemical type, collector type and concentration rates.