Development of pulse oximeter by using 32-bit arm based microcontroller
32-bitlik arm tabanlı mikrodenetleyici kullanılarak nabız oksimetresinin geliştirmesi
  1. Tez No: 542756
  2. Yazar: WALEED MAHMOOD AL-DARRAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Puls oksimetre, insan kanındaki oksijen konsantrasyonunun yüzdesini hesaplamak için invaziv olmayan bir yöntem kullanan tıbbi ekipmandır. Kullanılan teknik, ışığın parmak arasından iletilmesi ve parmaktan geçen ışık yoğunluğunun hesaplanmasına dayanmaktadır. Cihaz kırmızı ışık ve kızılötesi ışık iletmek için kırmızı ve kızılötesi ışık yayan diyotlar (LED'ler) ve alıcı için bir foto diyot kullanır. Parmak içinden geçen ışık kan damarındaki hemoglobin tarafından emilir. Işığın hemoglobin tarafından emilimi, hem kızıl hem de kızılötesi AC ve DC bileşenlerinin varlığı nedeniyle hesaplanır. AC ve DC bileşeninin oranı daha sonra oksijen konsantrasyonunun yüzdesini belirlemek için kullanılır. Tezde, nabız oksimetresi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarım 32-bit ARM tabanlı mikro denetleyici STM32F103c6'ye dayanmaktadır. İlaveten, geliştirilen puls oksimetresi LCD gösterge paneli, temel elektronik bileşenler ve kırmızı ve kızıl ötesi sensörü olarak MAX30100 sensöründen oluşmaktadır. Tasarımın şematik çiziminin elde edilmesinin ardından baskılı devre çizimleri tamamlanarak baskılı devre üretilmiştir. Devre elemanlarının baskılı devre kartına montajının ardından C programlama dili ile geliştirilen gömülü yazılımlar çipe gömülmüştür. Yapılan testler neticesinde elde edilen sonuçlar tasarımın başarımın göstermiştir. Hem kalp atış hızı hem de kandaki oksijen konsantrasyonu LCD gösterilmektedir. Normalde kandaki oksijen seviyesi 95% ve %99 arasında olması beklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Pulse oximeter is medical equipment that is using non-invasive method for the calculation percentage of oxygen concentration in human blood. The technique used is based on the transmission of light through the finger and the calculation of the light intensity passing through the finger. The device uses red and infrared light - emitting diodes (LEDs) to transmit red and infrared lights and a photodiode for the receiver. The light pass through the finger is absorbed by hemoglobin in the blood vessel. The absorbance of the light by hemoglobin is calculated due to existence of AC and DC component from both red and infrared. The ratio of the AC and DC component then get to use for determining the percentage of oxygen concentration. In the thesis, pulse oximeter has been designed and realized. The design based on 32-bit ARM based microcontroller STM32F103c6. Also, developed pulse oximeter consists of LCD, basic electronic components, and red and IR sensor as MAX 30100. After obtaining the schematic drawing of the design, printed circuit board (PCB) drawing was completed and produced. After the mounting of the circuit elements on the PCB, embedded software developed with the C programming language has been downloaded in the chip. The results obtained from the tests have showed the success of the design. Both the heart rate and the oxygen concentration in the blood are displayed on the LCD. Normally, the oxygen level in the blood should be between 95% and 99%.