Nanomateryaller kullanımıyla organik güneş hücrelerinin üretimi, karakterizasyonları ve güneş enerjisi santrallerinin kurulumu
Fabrication of organic solar cells using nanomaterials, their characterizations and installation of solar energy plants
- Tez No: 542763
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ERTEN ELA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezde alüminyum katkılı çinko oksit (Al:ZnO), mangan katkılı çinko oksit (Mn:ZnO) ve magnezyum katkılı çinko oksit (Mg:ZnO ) nanomateryalleri mikrodalga fırın kullanılarak hidrotermal tekniklerle sentezlenmiştir. Daha sonra nanomateryallerin kristal yapıları XRD çalışmaları ile analiz edilmiştir. Hazırlanan nanomateryallerin morfolojileri SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ile incelenmiştir.Mn:ZnO ve Mg:ZnO nanomateryallerin soğurma ve geçirgenlikleri UV spektrofotometre kullanılarak araştırılmış ve absorbsiyon verileri kullanılarak enerji bant boşlukları hesaplanmıştır.Morfoloji-cihaz performans ilişkisini incelemek için sentezlenen nanomateryaller ileboya duyarlı güneş hücreleri yapılmıştır. Boya duyarlı güneş hücrelerinde trifenilen diamin (TPD) ve N719 boyaları boya malzemesi olarak kullanılmıştır. Üretilen boya duyarlı güneş hücreleri, akım- voltaj (J-V) ölçümleri ve IPCE ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Tüm akım- voltaj(J-V) ölçümleri, 100mW/cm2 ışık yoğunluğu ve AM 1.5 koşulları altında gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında ayrıca Silisyum temelli hücre teknolojisi üzerinden üretilen güneş enerjisi santrallerinin kurulumu ve maliyet analizleri incelenmiştir. Bu kapsamda şebeke bağlantısız(off-grid) ev tipi, şebeke bağlantılı(on-grid) ev tipi ve şebeke bağlantılı arazi uygulamalı güneş enerji santralleri (GES'ler) tasarlanarak maliyet hesapları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nanoparticles of aluminum doped zinc oxide (Al: ZnO), manganese doped zinc oxide (Mn: ZnO) and magnesium doped zinc oxide (Mg: ZnO) were synthesized by hydrothermal techniques using a microwave oven. The crystal structures of the nanomaterials were then analyzed by XRD studies. Morphologies of nanomaterials were investigated by SEM (Scanning Electron Microscope). Absorption and permeability of Mn:ZnO and Mg:ZnO nanomaterials were investigated using UV spectrophotometer and energy band gaps were calculated by using absorbtion data. In order to examine the relationship between morphology and device performance, dye sensitive solar cells were fabricated usingnanomaterials. In dye sensitive solar cells, the trifenylene diamine (TPD) and N719 dyes were used as the dye material. Produced dye sensitive solar cells are characterized by current-voltage (J-V) measurements and IPCE measurements. All current-to-voltage (J-V) measurements were performed under conditions of light intensity of 100 mW/cm2 and AM 1.5. Also, in the scope of the thesis, the installation and cost analysis of solar power plants produced by Silicon based cell technology were investigated. In this context, off-grid house type, grid-connected (on-grid) domestic and network connected land-applied solar energy plants (SEPs) were designed and cost calculations were made.