Orta Ege denizinde yaşayan fener balıklarının (Lophiidae) biyolojisi
Biology of angler fish (Lophiidae) living in Central Aegean sea, Turkey
- Tez No: 542825
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, Eylül 2017 - Ağustos 2018 tarihleri arasında Orta Ege Denizi'nde mevsimsel olarak ticari trol balıkçılığı yapan tekneler tarafından avlanmış olan 558 adet fener balığının boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları ve oranları, boy – yaş, boy- ağırlık ilişkileri ve üreme dönemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma bölgesinden yakalanan örneklerin, % 48,9 u (273 adet) erkek, % 46,8'i (261 adet) ise dişi birey olduğu ve % 4,3'ü (24 adet) ise cinsiyeti belirlenememiştir. İlisyumdan yapılan yaş tahinleri ile II-XI yaş grubuna dahil örnekler bulunmuştur. Tüm bireylerin total boy (cm) ve ağırlık (g) değerleri sırasıyla 12 – 65 cm ve 24,5 – 4682 gr olarak bulunmuştur. Dişi(d), erkek(e) ve tüm bireyler(tb) için boy-ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla; d: W = 0,0135*L3,0227, e: W = 0,0289*L2,7576 ve tb: W = 0,0165*L2,9478 olarak bulunmuştur. En yüksek gonadosomatik indeks (GSI) değeri ise 1,48 ile ilkbahar dönemine aittir. Tüm bireyler için sonsuz boy L∞=74.83 cm, K=0.18 yaş, t0= -0.34 ve ϕ =2.99 yaş olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a total of 558 specimens were collected by the vessels engaged in commercial trawl fishing in the Central Aegean Sea between September 2017 and August 2018, in order to determine of biological features that includes their length,weight, age, sex ratios, lenght – age, weight – age, lenght – weight relationships and spawning periods. % 48,9 (n=273) of specimens caught in the research area were males, % 46,8 (n=261) were females and % 4,3 (n=24) specimens whose gender could not be determined. By reading of illicium individuals were found within II-XI age groups. Total lengths and weight ranged between 12 – 65 cm ve 24,5 – 4682 g respectively. W = 0,0135*L3,0227, W = 0,0289*L2,7576 and W = 0,0165*L2,9478 have given respectively. The highest gonadosomatic index (GSI) value is 1.48 for the spring term. Growth parameters of the population were found L∞=74.83 cm, K=0.18, t0= -0.34 and ϕ =2.99.