Grup halkaları ve otomorfizmleri
Grup rings and automorphisms
- Tez No: 542834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, grup halkası konusu ele alınmıştır. Grup halka teorisinde hala açık olan izomorfizma problemi verilmiş ve bu problemin hangi grup yapılarında sağlandığı derlenmiştir. Ayrıca grup halkasının özel bir otomorfizmi olan X-inner otomorfizmi ele alınmış ve bu otomorfizmlerin yapısından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we deal with the concept of group rings. The problem of isomorphism, which is still open in group ring theory, is given and which group structures are provided. In addition, a special automorphism of the group ring, X-inner automorphisms, was discussed and the structure of these automorphisms was mentioned.