Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında tatil destinasyonu seçiminde sosyal medyanın rolü
The role of social media in choosing of holiday destination within the perspective of uses and gratifications approach
  1. Tez No: 552800
  2. Yazar: NİLGÜN KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, İletişim Bilimleri, Public Relations, Tourism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Hiç şüphesiz turizm sektörü, dünyanın en hızlı büyüyen ve ülke ekonomilerine büyük katkı sağlayan sektörlerin başında gelmektedir. Bu nedenle, turizmden pay almak isteyen destinasyonlar değişen koşullara göre strateji geliştirmekte ve tanıtım kampanyaları yürütmektedir. İnternetin icadı ve sonrasında sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte iletişim alanında yaşanan devrim, kaçınılmaz olarak turizm sektörünü de etkilemiştir. Sosyal medya, destinasyonlar için hedef kitlelerine ulaşmaları ve yeni tanıtım stratejileri geliştirmeleri bakımından; seyahat edenler için de konaklayacakları yerden yemek yiyecekleri yere kadar destinasyonlar hakkında pek çok bilgi almaları bakımından önemli bir mecra haline gelmiştir. Araştırma kapsamında; Türkiye ve Kazakistan'da 710 kişiye anket uygulanmış ve ve elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında; katılımcıların en çok kullandığı sosyal medya mecrasının Instagram olduğu, genel olarak ülkelerin turizm amaçlı sosyal medya hesaplarını takip etmedikleri görülmüştür. Bilişsel ihtiyaçlar doyum kategorisi ise katılımcıların en çok yöneldiği doyum kategorisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, the tourism sector is one of the fastest growing sectors in the world and a major contributor to the national economies. For this reason, destinations that want to get a share from tourism develop strategies according to changing conditions and carry out promotional campaigns. With the invention of the internet and the spread of social media, the revolution in communication has inevitably affected the tourism sector. Social media has become an important medium for destinations in terms of reaching the target audience and developing new promotion strategies and for travellers in terms of getting a lot of information about the destinations from their accommodation to restautants. In the scope of the research; a questionnaire was administered to 710 people in Turkey and Kazakhstan and has reviewed and analyzed the data obtained. According to the results of the study; it was observed that the most used social media medium is instagram, the participants did not follow the social media accounts for tourism purposes in general. It has been found that the satisfaction category that the participants most oriented towards is cognitive needs.