The Late Iron Age pottery from Kaman-Kalehöyük
Kaman-Kalehöyük Geç Demir Çağ seramikleri
  1. Tez No: 542867
  2. Yazar: ZEYNEP AKKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOMİNİQUE SELİN TEZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada Kırşehir il sınırları içerisinde yer alan Kaman-Kalehöyük Geç Demir Çağı seramikleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Geç Demir Çağı'nda Kaman-Kalehöyük seramiklerini, kullanılan ham maddenin yapısını ve üretim teknolojisini anlamak; bunlarla ilişkili olarak seramik kapların işlevleri hakkında çıkarımda bulunmak ve bu kapların Orta Anadolu seramik geleneğindeki yerini tespit etmektir. Geç Demir Çağıen eskidenen yeniye 4 evreye ayrılır; LIA 4, LIA 3, LIA 2 ve LIA 1. ve tez malzmesi yalnızca LIA 3 ve LIA 1'e ait evrelerden gelir; diğer iki evre LIA 4ve LIA 2çalışılmamıştır. Büyük anıtsal yapılarların bulunduğu LIA 2döneminin tarihini anlayabilmek bir diğer amaçtır.Bu amaçlarla150 tam kap çalışıldı. Malzemenin analizi için kapların formları, kilin yapısı ve katkı maddeleri, pişirme yöntemi ve yüzey işlemleri baz alınarak form ve mal grubu tipolojileri oluşturuldu. Buna göre iki farklı pişirme tekniğinde üretilmiş yedi farklı mal grubunun yerel olarak üretildiği tespit edilmiştir. Kapların konteksleri genel olarak günlük yaşamsal aktivitelerle ilişkili olan binalar ya da törensel fonksiyonun olabileceği çukurlardır. Orta Anadolu'nun Geç Demir Çağı yerleşimleri seramik üretim geleneklerinin karşılaştırması sonucuna göre; Kaman-Kalehöyük'ün LIA 3 döneminde özellikle Boğazköyve Gordion ile LIA 1 döneminde ise Alişar ve Gordion ile yoğun bir etkileşim içerisinde olduğu anlaşılmıştır. Karşılaştırma sonucunda LIA 3 MÖ 6. yüzyıla tarihlenmiş, LIA 1 4. yüzyıldan başlatılmıştır. Bu durumda LIA 2 5. yüzyıla tarihlenmiştir. Genel olarak Geç Demir Çağı Orta Anadolu'sunda küçük yerel farklılıklar göstermekle beraber ortak bir seramik kültürünün varlığından söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the pottery of the Late Iron Age Kaman-Kalehöyük which is in Kırşehir province. The aims of the thesis are to understand the pottery of Kaman-Kalehöyük with their raw material and the production technique, and also to determine its place within the Central Anatolia pottery tradition. Late Iron Age is separated into four phases from earliest to the latest: LIA 4, LIA 3; LIA 2 and LIA. 1. Thesis material belongs to LIA 3 and 1, thus LIA 4 and LIA 2 were not studied. Another aim of the thesis to propose a possible date for the LIA 2 phase which is represented by monumental buildings. As in parallel with these purposes, 150 complete vessels from the South Sectors were studied. For the analysis of the material, a form and ware typology were composed on the basis of the form, the fabric, the firing technique and the surface treatment. In this respect, eight ware types that are locally produced under the two firing techniques were observed. Concerning the contexts of the material, the vessels mainly come from pits as related to the ritualistic purposes and from buildings as related to the daily life activities. As an outcome of the comparison of the pottery traditions of the Late Iron Age settlements in Central Anatolia, during the LIA 3phase Kaman-Kalehöyük interacted mostly with Boğazköy and Gordion and in the LIA 1 phase with Alişar and Gordion. In general, in the Late Iron Age of Central Anatolia, it can be proposed the presence of a common pottery culture with small local differences.