Macaristan'ın 'Doğu Açılımı' politikası (2011-2018)
Hungary's 'Eastern Opening' policy (2011-2018)
- Tez No: 542881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, Viktor Orban'lı Fidesz'in 2010 yılında Macaristan'da iktidara gelmesi ile beraber uygulanacağı açıklanan Doğu Açılımı politikası ve Macaristan'ın bu politikanın kapsadığı ülkeler ile olan ilişkileri, 2011-2018 yılları temel alınarak incelenmektedir. Doğu Açılımı'nın kapsamı ve amacı, Doğu Açılımı bünyesinde ilgili ülkelerle Macaristan arasındaki ilişkilerin evrimi ve eski Macar Hükümetleri'nin söz konusu ülkelerle yürüttüğü politika ile Orban Hükümeti'nin Doğu Açılımı politikasının karşılaştırılması çerçevesinde betimsel bir araştırma yapılmıştır. Açılım döneminde en fazla öne çıkan ülkeler olarak Çin ve Rusya görüldüğünden, bu ülkelerle Macaristan arasında Doğu Açılımı dönemindeki ilişkiler, diğer ülkelere kıyasla daha detaylı ele alınmıştır. Tez, Doğu Açılımı'nın, Uluslararası Politik Ekonomi disiplininin konularından olan Neomerkantilizm ile uyumlu olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Eastern Opening policy of Hungary, proclaimed with the coming to power of Fidesz Party under the leadership of Viktor Orban in 2010. It encompasses Hungary's relations with countries involved in this framework between 2011 and 2018. It is based on descriptive research to arrive at the details of the scope and mission of the Eastern Opening and to demonstrate the evolution of relations between the related countries and Hungary. The thesis also offers a comparison between former Hungarian governments' relations with these countries and the current Eastern Opening to delineate the continuity and change in terms of theory and practice. More attention is accorded to China and Russia, as these two countries stand out among the rest as regards the frequency and density of Hungary's bilateral relations during the period of Eastern Opening. The thesis concludes that the Eastern Opening policy conforms to the Neomercantilist framework under International Political Economy.