Towards a categorization of fictional worlds in computer role playing games
Bilgisayar rol yapma oyunlarındaki kurgusal dünyaları kategorize etmeye doğru
- Tez No: 542913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Eğlence endüstrisi hızla değişmeye devam etmektedir ve video oyunları bu değişimde önemli bir faktör durumuna gelmiştir. Çeşitli medyalar arasında geçen hikaye anlatıcılığının da yardımıyla kurgusal dünyalar eğlence endüstrisindeki bu değişimin odak noktası olmuştur. Kurgusal bir dünya bir medya tipinde başarılı olduğunda diğer medyalara da yayılmaktadır. Video oyunları başka medyalardan kurgusal dünyalar alıntıladıkları gibi, kendi eşsiz dünyalarını da yaratmışlardır. Teknolojideki gelişmeler video oyunlarının eğlence endüstrisindeki bir sonraki büyük marka olabilecek kadar daha detaylı ve zengin dünyalar sunabilmelerini sağlamaktadır. Bu tez bilgisayar rol yapma oyunlarındaki kurgusal dünyalarda yer alan dünya oluşturma yöntemlerindeki örnekleri ve trendleri ortaya çıkartmaya çalışmaktadır. Bu türdeki en başarılı on oyunun içerik analizi yapılarak oyun dünya tasarımındaki geçmiş başarılar daha iyi anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu analiz ile dünya oluşturmaya yönelik tekrar eden öğeler sunulurken, bir taraftan da her bir kurgusal dünyanın farklı medyaları kullanması da verilmiştir. Bu çalışmada oluşturulan dünya oluşturma unsurlarına bakış sistemi kurgusal dünyaların yapıtaşlarını daha iyi anlamak için farklı oyunlara da uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The entertainment industry has been changing rapidly and the growing popularity of video games has become a major factor in this transition. Fictional worlds have become the focus of this change in entertainment industry with the help of the possibilities created by transmedia storytelling. Once a fictional world is successful for one type of media it expands through different media. Video games have been borrowing fictional worlds from other media, as well as creating their own unique worlds. Improving technology enabled video games to present detailed and rich worlds which can become the next big franchises in the entertainment industry. This thesis attempts to find out the patterns and trends of worldbuilding methods in the fictional worlds of computer role-playing games. A content analysis of ten of the most successful games of this genre is used to create a better understanding of the past achievements of game world design. With this analysis repeating patterns of worldbuilding in games will be presented while the use of different media for each fictional world will be given. The framework used in this study to look at worldbuilding elements can also be used for more games to understand the structures of fictional worlds.