Elektronik ortamda işlenen haksız rekabet halleri
Unfair competition in electronic environment
- Tez No: 542954
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAHRETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve küreselleşmenin bir sonucu olarak çağımızda birçok hukuki eylem ve işlem, elektronik ortamda ve özellikle internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Teknolojinin kullanılması bir kısım önemli avantajlar sağlamakla birlikte, beraberinde getirdiği bir kısım sorunlar da olmuştur. Zira klâsik öğretide yer alan birçok görüş ve tanımın, elektronik ortam ve internet açısından yeniden yorumlanması gerekmektedir. Çalışmamızın çerçevesini teşkil eden, Ticaret Hukuku'nda yer alan haksız rekabet düzenlemelerinin elektronik ortamda gerçekleşmesi ihtimali, teknolojik gelişmelere bağlı olarak özellikle son yıllarda üzerinde ayrıntısıyla durulması gereken bir hâl almıştır. Bu nedenle tezimiz“elektronik ortam”kavramının açıklanması,“haksız rekabet”oluşturan fiiller ve getirilebilecek çözüm önerileri şeklinde temel üç sütun üzerine oturacaktır denebilir. Çalışmamızın ilk bölümü, konuyla ilgili temel kavramların açıklanmasına ayrılmıştır. Bu bölümde elektronik ortam ve internet kavramları izah edilecektir. İkinci bölümde, Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlenen temel haksız rekabet hâlleri ele alınacaktır. Bölümün devamında ise ana temamız olan elektronik ortamda haksız rekabet hâlleri ayrıntısıyla incelenecektir. Üçüncü ve son bölümde ise, elektronik ortamda haksız rekabette sorumluluk meselesi izah edilecek, devamında elektronik ortamda haksız rekabette uygulanacak hukuk boyutu kısaca incelenecek ve son olarak elektronik ortamda haksız rekabetin sonuçları ele alınacaktır. Belirtmek gerekir ki, elektronik ortamda haksız rekabete uygulanacak hukuk meselesi, Milletlerarası Özel Hukuk alanı kapsamında başlı başına ayrı bir çalışmanın konusu olabileceğinden ötürü, konumuz ile bağlantılı olduğu ölçüde kısaca ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the development of technology and globalization, many legal actions and transactions in our age have been started to be made in electronic environment and especially on the internet. Although the use of technology provided some important advantages and speed, there were also some problems. Because many views and definitions in classical teaching need to be reinterpreted in terms of electronic environment and internet. The possibility of realizing the unfair competition regulations in the Commercial Law, which constitute the framework of our study, in electronic environment, has become a subject which needs to be elaborated in recent years especially due to technological developments. Therefore, it can be said that our thesis will be based on the three pillars; explanation of the concept of“electronic environment”, the actions that constitute“unfair competition”and the solutions that can be brought to these problems. The first part of our study is devoted to explaining the basic concepts related to the subject. In this section, the electronic environment and internet concept will be explained. At the beginning of the second part, the basic unfair competition conditions regulated under the Turkish Commercial Code will be discussed. In the continuation of the section, the main theme of the unfair competition in electronic environment will be examined in detail. In the third and last part, firstly, the issue of responsibility in unfair competition in electronic environment will be explained, in addition, the legal dimension to be applied in unfair competition in electronic environment will be briefly examined and finally the results of unfair competition in electronic environment will be discussed. It should be noted that the legal issue to be applied to unfair competition in the electronic environment will be briefly discussed in relation to our subject since it may be the subject of a separate study within the scope of International Private Law.