Üniversite öğrencilerinin zamanı kullanma performanslarının değerlendirilmesi: Balıkesir Üniversitesi örneği
The evaluation of time management performance among university students: The case of Balıkesir University
- Tez No: 542956
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ AKÇAKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üniversite Öğrencilerinin Zamanı Kullanma Performanslarının Değerlendirilmesi (Balıkesir Üniversitesi Örneği) Bu araştırmanın amacı; Balıkesir Üniversitesi'nin farklı bölüm ve fakültelerinde okuyan birinci ve ikinci öğretim öğrencilerinin subjektif olarak kendilerini en iyi hissettikleri zaman dilimlerini belirleyerek bu zaman dilimini verimli kullanıp kullanmadıklarını, yaş, boy, kilo, cinsiyet, fakülte ve bölüm gibi değişkenler açısından incelemektir. Araştırmaya katılan 1.366 öğrenciye (764 erkek, 602 kadın) araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile Horne ve Östberg (1976) tarafından geliştirilmiş 19 maddeden oluşan Türkçe'ye uyarlanıp güvenirlilik ve geçerlilik çalışması Pündük ve ark. (2005) tarafından yapılmış“İnsan Sirkadiyen Ritminde Sabahçıl ve Akşamcıl Tipleri Belirleme Ölçeği (SATBÖ)”kullanılmıştır. SATBÖ punlarına göre 59 ve üstünde puan alan öğrenciler sabahçıl, 42 ve altında alan öğrenciler akşamcıl, 41-58 arasında alanlar ara tip olarak adlandırılmaktadır. Öğrencilerin %16,5'si sabahçıl tip, %64,7'si ara tip ve %18,8'i akşamcıl tip olarak belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenlerine göre öğrencilerin SATBÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir (p>0,05). Yaş grupları arasında SATBÖ puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Effective Time Spending Attitudes Among University Students (The Case of Balıkesir University) The purpose of this research; Balikesir University measured the time periods in which the first and second faculty students who were studying in different departments and faculties were feeling their best, and whether they use this time efficiently or not, and also the age, height, weight, gender, faculty and department as well as demographic information. students participated in the research and 19 items and likert scale type developed by Horne and Östberg (1976) with“Personal Information Form”prepared by student researcher 1.366 (764 male, 602 female) Possible answers were adapted to Turkish consisting of 4 options and reliability and validity studies were performed. The Human Circumian Rhythm Morning and Evening Scale Determination Scale was used. According to SATBÖ-P, students who are 59 or more in the morning are increasingly in the morning, and as the number of points increases, they are definitely in the morning. The average scores of the students were calculated as 16,5% for morningtime type, 64,7% for intermediate type and 18,8% for evening type. There was no statistically significant difference between the SATBÖ-P averages of the students according to sex variables (p> 0,05). In terms of SATBÖ-P averages of the students according to the variables of education faculty, education status, BKI, school achievement, physical activity status, physical activity status during the day, physical activity during the day, significant difference was found (p 0.05).